TMSF’den ‘Dilan Polat’ açıklaması! Sözleşme kayyım atanmasından önce imzalandı

Cezaevinde tutuklu bulunan Dilan Polat’ın güzellik merkezi şirketinin yeni şubesine ilişkin TMSF’den açıklama geldi. Yapılan açıklamada, franchise sözleşmesinin kayyım atanmasından önce yapıldığı ve mahkeme tarafından kayyım atanmayan güzellik merkezlerinin TMSF tarafından yönetilmediği bildirildi. Bu şekilde sözleşme imzalanan 100’ü aşkın şirketin yalnızca 5’i hakkında kayyımlık kararı bulunduğu belirtildi.

‘Kara para aklama’ ve ‘Vergi kaçırma’ gibi suçlardan 5 Kasım 2023’te tutuklanan Dilan Polat’ın adını taşıyan güzellik merkezlerinin İstanbul Kağıthane’de yeni şubesi açılmıştı. Güzellik merkezlerinin faaliyetlerine devam etmesi ve yeni merkezlerin açılmasıyla ilgili Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) açıklama geldi.

‘SÖZLEŞME KAYYIM ATANMASINDAN ÖNCE İMZALANDI’
TMSF’den yapılan açıklamada, son günlerde kayyımlık göreviyle ilgili haberlerdeki bilgi kirliliği sebebiyle açıklama yapılması zarureti doğduğu ifade edildi.

Soruşturulan bazı şirketler hakkında hukuki süreç devam ederken ticari faaliyetlerin yasalara uygun şekilde aksamadan sürmesi, ekonominin ve istihdamın korunması için mahkemelerin TMSF’yi kayyım olarak atayabildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Emanet edilen şirketlerde TMSF’nin öncelikli görevi, kamu borçlarının ödenmesi, istihdamın ve üçüncü şahısların alacaklarının korunmasıdır. Polat Grubu şirketleri, kayyım atanmasından önce, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda şirketle franchise (marka kiralama) sözleşmesi imzalamıştır. Bu şekilde sözleşme imzalanan 100’ü aşkın şirketin sadece 5’i hakkında kayyımlık kararı bulunmaktadır. Bunların dışındaki güzellik merkezleri Polat Grubu şirketlerinin ‘acentesi’ veya ‘temsilcisi’ değildir, kendi nam ve hesaplarına ticari faaliyetlerini yürütmektedirler. Bir başka ifadeyle, mahkeme tarafından kayyım atanmayan şirketler ve güzellik merkezleri, TMSF tarafından yönetilmemekle birlikte franchise sözleşmeleri kapsamında tarafların karşılıklı hak ve yükümlülükleri devam etmektedir.”

Açıklamada, mesnetsiz haberlere itibar edilmemesi, konuya ilişkin TMSF’den yapılacak açıklamaların takip edilmesi gerektiği bildirildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.