TKP’den 19 Mayıs açıklaması: 19 Mayıs NATO’ya karşı çıkmadan anılamaz

Türkiye Komünist Partisi Mustafa Kemal’in Anadolu’ya geçerek emperyalizme karşı ulusal mücadeleyi başlattığı gün olan 19 Mayıs’ta bir açıklama yayımladı.

Açıklamasında o günkü mücadeleyi selamlarken, bugün de emperyalizme ve ülkemizdeki en büyük temsilcisi NATO’ya karşı mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan TKP, “İşgalciler def edilmeli, NATO bu ülkeden kovulmalıdır!” dedi.

“19 Mayıs NATO’ya karşı çıkmadan anılamaz” başlıklı açıklama şöyle:

19 Mayıs işgalci güçlerin Anadolu’dan kovulmasının işaret fişeğidir.

19 Mayıs 1919’da işgale karşı direnişi örgütlemek için Anadolu’ya geçen Mustafa Kemal “Milli Mücadele”nin ilk adımını atmıştır.

19 Mayıs bir köşe taşıdır. 1919, yalnızca bir direniş örgütlenmesiyle değil, tarihi dolmuş Osmanlı’ya son veren ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kavganın başlangıcı olmasıyla da anılır. Memleketin üzerine çöken saltanata ve hilafete son verişin, laik bir cumhuriyet kavgasının en önemli adımlarından biridir.

Bu kavgayı, ülkemizi emperyalist güçlerin ordularından ve onların “yerli” işbirlikçilerinden temizleyen mücadeleyi selamlıyoruz.

Bu mücadele Türkiye kapitalizminin bekçiliğini üstelenenler tarafından durdurulmuş, ülkemizin her karışı sermayenin iştahını doyurabilmek için patronlara parsellenmiş, Cumhuriyet ve laiklik yok edilmiştir. Memleketimizin kapıları Amerikalı ve Avrupalı emperyalistlere açılmış, Türkiye sömürücü sınıf kendini halktan korusun diye NATO’ya üye yapılmıştır.

Yaşadığımız topraklar, Milli Mücadele’nin başlangıcından 102 yıl sonra, emperyalistlerin askerleri tarafından işgal altındadır.

Bugün “millilik” yarışına tutuşanlar, Türkiye’nin bağımsızlığı hakkında laf ebeliği yapanlar bu gerçeği örtbas etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Sıkıştıklarında söyleyebildikleri tek ezber ise NATO’nun Türkiye’nin güvenliği için gerekli olduğu, üslerinin Türkiye’yi korumak için bulunduğudur.

NATO bir “güvenlik örgütü” değildir. NATO sömürücü sınıfı korumak, sömürenlere karşı yükselen sesi susturmak için kurulmuş bir terör örgütüdür. NATO, askeriyle, üsleriyle, o üslerdeki nükleer silahlarıyla bir “güvenlik sorunu”dur. Halkımızın varlığını ve geleceğini tehdit etmektedir.

NATO Türkiye’nin bağımsızlık sorunudur, bu topraklarda işgalcidir.

Türkiye NATO’dan çıkmadıkça, yabancı üsler kapatılmadıkça, nükleer silahlara el konulmadıkça, NATO askeri bu topraklardan kovulmadıkça ülkemizin bağımsızlığından söz etmek mümkün olmayacaktır.

19 Mayıs işgalcilerin bu topraklardan kovulması mücadelesinin simgesidir. Bu büyük mücadeleyi kutlarken bugün bir kez daha sesimizi yükseltmeliyiz.

İşgalciler def edilmeli, NATO bu ülkeden kovulmalıdır!

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.