Tesla, Bitcoin’leri Neden Sattı ve Bitcoin’de Son Durum

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, yaptığı değerlendirmede Tesla’nın Bitcoin satışlarına değindi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Kripto para piyasaları son bir haftadır yukarı hareketlilik yaşarken bu süreçte Bitcoin yüzde 26 yükseldi ve tekrardan piyasanın toplam piyasa değeri 838 milyar dolardan 1 trilyon dolara yükseldi. Bu çıkışın ardından dün açıklanan Tesla Bilançosu ile Tesla’nın sahip olduğu Bitcoin’lerin yüzde 75’ini 936 milyon dolar değerle satıldığını gördük. Elon Musk bu satış nedenini Covid’e bağlasa da artık BTC satışı yapmayacaklarını, PoW konsensüsünden sürdürülebilir bir enerjiye geçtiklerinde Bitcoin satın alacaklarını açıkladı.

Zira bu yıl sıcak havalar ve Rusya’ya uygulanan ambargolar kapsamında kış ayları enerji bakımından sıkıntılı geçecek. Bu da madencileri yeniden zora sokabilir ve BTC satışlarını tetikleyebilir. Piyasada balina hareketlerine bakıldığında ise cüzdanında 100 ve 1000 üzeri BTC taşıyan hesaplar tıpkı madenciler gibi satıştalar. Fakat diğer hesaplar birikime devam etmekte olup, piyasaya önemli para girişleri görmemekteyiz. Bu nedenle ayı piyasası bitmiş değil ama rahatlama tepkilerine açık bir piyasa söz konusu. Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda, yükseliş kanalı henüz sonlanadı ve kanal içi hareketler devam ediyor. 23.000 seviyesi yakın direnç haline gelirken, 22.300 seviyesi de kanal alt bandı olarak karşımıza çıkıyor. 21.600 seviyesi stop loss (zarar durdur) gitmek kaydı ile Bitcoin’de parçalı alımlar söz konusu olabilir. Yine de yatırımları kısa vadeli tutmakta yarar var seyir halen daha aşağı yönlü.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.