Teknolojinin gizli gerçeği, ‘planlı eskitme’ gerçek mi?

Akıllı telefon teknolojisi giderek gelişiyor. Ancak bir sorun hiçbir zaman ortadan kalkmıyor. Akıllı telefon kullanacıları telefon modelleri eskidikçe telefonlarının yavaşladığından, bozulduğundan şikayetçi. Üstelik modelleri eskiyen telefonlara güncellemelerin kesilmesi, kesilmese dahi gelen güncellemelerin telefonu fazlasıyla ağırlaştırması süregelen bir sorun.

Peki bu sorunun nedeni ne? Planlı eskitme teorisi ne kadar doğru?
Cep telefonları hayatımıza büyük bir kolaylık sağladı. Daha sonraları çıkan akıllı telefonlarla ise ilerleyen teknolojiyle neredeyse her işimizi cep telefonlarından yapabilecek halde geldik. İlk çıkan akıllı telefonlarla yeni telefonlar arasında ise büyük bir fark var. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte teknolojik ürünlerin ömrü uzamadı aksine daha da kısaldı.

Kullanıcıların bir kısmı gelen güncellemelerle yavaşlayan veya arızalanan telefonları yüzünden yeni telefon alma ihtiyacı duyuyor. Bu noktada ise ‘planlı eskitme’ teorisi devreye giriyor.

Planlı eskitme nedir?

Planlı eskitme teknolojik ürünün bir süre sonra ‘kasıtlı’olarak bozulması, güncellemelerin kesilmesi ile kullanılamaz hale gelmesi ve kullanıcının yeni bir ürün almaya itilmesi durumudur. Yani aslında ürünleri kullanabileceğimizden çok daha az kullanıyoruz. Bu teoriye göre ürünlerin gizli bir ömrü oluyor ve bu süreden sonra kullanılamaz hale geliyor.

Ürünün periyodik olarak biraz daha geliştirilmiş versiyonunun piyasaya sürülerek önceki sürümlerin niteliksizleştirilmesi de diyebileceğimiz Planlı Eskitme, “Neden telefonlarımız / bilgisayarlarımız bir süre sonra yavaşlıyor? Neden güncellemelerimiz kesiliyor?” sorularının cevabı olarak gözüküyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.