Teknofest Azerbaycan ve Estonya Robotex’te İzmir’i temsil edecekler.

Dünyanın en büyük robotik festivali Robotex International’ın Türkiye ayağı olan Robotex Turkey, 7-8 Mayıs’ta Antalya’da yapıldı.

700’den fazla öğrenci ve 46’sı yurtdışından olmak üzere toplam 187 takımın katılımıyla 15 farklı kategoride gerçekleştirilen yarışmalarda ödüller sahiplerini buldu.

İzmir’den Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İzmir Robotik Takımı Uluslararası Robotex Turkey Antalya İleri Seviye Tuul (MakeBlock) Çizgi İzleyen Robot Yarışmasında Türkiye 1.(Birinci)’si ödülü aldı. İzmir Seferihisar Semiha İrhan Çalı Mesleki ve Teknik Lisesi A Takımı Mission Possible kategorisinde Türkiye 1.(Birinci)’si ödülünü ve Robo Explorer Kategorisinde Türkiye 3.(Üçüncü)’sü ödülünü aldı. Dereceye giren takımlar Kasım 2022’de Estonya da yapılacak olan Robotex International yarışmasına katılım hakkı kazandı.

Ayrıca Azerbaycan’ın kurtarılmış topraklarına ithafen düzenlenecek Teknofest Azerbaycan kapsamındaki Smart Karabağ Hackathon Yarışmasına İzmir’den Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojilileri Öğretmenleri Gürkan Lokman ve Tolga Orhanoğlu, Balçova Asil Nadir Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Fatma Behal Şüyun ve Seferihisar Semiha İrfan Çalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Süleyman Burçin Şüyun’dan oluşan “A Takımı” ön elemeyi geçerek Bakü’ye davet edildiler.

Yarışmada “Akıllı Şehir” projeleri geliştirecek takımlarımız 23 mayıs 1 Haziran tarihleri arasında “TEKNOFEST Azerbaycan’ festivalinde ilimizi temsil edecekler.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.