Tamer Karadağlı’dan Merve Dizdar’a: Ülkesini ilk fırsatta şikayet etti

Oyuncu Tamer Karadağlı, Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu seçilen Merve Dizdar’ı törende yaptığı konuşma üzerinden eleştirdi. Karadağlı, Dizdar’ı başarısından ötürü kutlarken konuşması üzerinden eleştirerek “Şimdi en popüler işini devletin kanalında yapıp, milyonların kalbini kazanıp, para kazanıp, sonra yurt dışında böyle önemli bir ödül alıp, devletini, ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi bana doğru gelmiyor…” ifadelerini kullandı.

İki yıl önce 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Nihal Yalçın’a törende verdiği tepkiyle gündeme gelen oyuncu Tamer Karadağlı bu kez de başka bir ödül töreninde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar’ı eleştirdi.

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ filminde canlandırdığı Nuray karakteriyle 76. Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Altın Palmiye alan Merve Dizdar, bu ödülü kazanan ilk Türk kadın olarak sinema tarihine geçti. Dizdar ödül konuşmasında, “Bu ödülü kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum” ifadelerini kullandı.

Dünya basınında gündem olan Dizdar, ülkeye dönüşte alkışlarla karşılanırken bir kesim tarafından ise ödül konuşması üzerinden eleştiri yağmuruna tutuldu.

‘GURUR DUYDUM AMA…’
Karadağlı da Merve Dizdar’ın “Türkiye’yi Batı’ya şikâyet etmesinin” kendisine doğru gelmediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Merve Dizdar’ı aldığı ödülden dolayı yürekten kutluyorum. Çok büyük bir başarı. Gerçekten hem bir meslektaşı olarak hem de bir Türk vatandaşı olarak inanılmaz gurur duydum. Göğsüm kabardı. Amaaa… konuşması için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kendisi Fransa’nın yıllarca işgal ettiği Cezayir için de aynı şeyleri düşünüyor mu? Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi söyledikleri? (Çünkü ödülü Fransa’da alıyor) Ya da çocukları zorla dağa kaçırılmış Diyarbakır Anneleri için geçerli mi söyledikleri?

‘EN POPÜLER İŞİNİ TRT’DE YAPTI’
Yurt dışında böyle bir ödül alırken onu bu ödüle taşıyan bu ülkenin okulları, bu ülkenin televizyon kanalları. Hele ki en popüler işi TRT’de yayınlanan dizisi. Şimdi en popüler işini devletin kanalında yapıp, milyonların kalbini kazanıp, para kazanıp, sonra yurt dışında böyle önemli bir ödül alıp, devletini, ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi bana doğru gelmiyor.. Ama yiğidi öldür, hakkını yeme… Göstermiş olduğu oyunculuk başarısından dolayı kendisini bir kez daha yürekten kutluyorum.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.