gazetemag tv

Suadiye: Seksapel ruhtadır

Çok genç, çok güzel, çok enerjik ve evet; yeni şarkısında söylediğinin tam aksine aslında cesareti var! Yeni single çalışması Cesaretim Yokla birlikte yeni görünümüyle de oldukça iddialı geliyor Suadiye. Şehrazat, İskender Paydaş ve Özgür Aras ile yollarının kesişmesinden, aşkın insana merdivenleri nasıl sürünerek indirebileceğine kadar her şeyi konuştuk

Öğrenmenin sonu yok diyor ve çocuk yaşlardan itibaren almaya başladığı şan derslerine müzik yaptığı sürece devam etmek istiyor. Bir yandan ses mühendisliğinde okuyor ve yakın zamanda bir caz okuluna başlamayı planlıyor. İdolkavramına inanmıyor ama Ajda Pekkan, Zeki Müren ve Tarkanı ruhuna çok yakın hissettiğini söylüyor. Bir Şehrazat şarkısı olan ve düzenlemesini İskender Paydaşın yaptığı Cesaretim Yok adını verdiği single çalışmasıyla müzik raflarında yerini almaya hazırlanıyor Suadiye. Ama sizi uyarıyoruz. Siz onun Cesaretim Yok demesine aldanmayın sakın. Öyleyse sohbetimiz başlasın.

Ben asla yakışıklı diye bir erkekten etkilenmedim bugüne kadar. Çok zeki olması ve benim hayatımda her anlamda parmağı olması gerek

Özgür Aras, İskender Paydaş ve Şehrazat ile birlikte çalışmak büyük şans

Herkes bana bence cesaretin var diye espiri yapıyor. Onlar da dışardan bakınca iddialı buluyorlar demek ki. Hoşuma gitmiyor değil böyle düşünmeleri ama Cesaretim Yok Şehrazatın bir şarkısı ve çok başka bir hikayesi var bu şarkının

SEKSAPEL RUHTADIR

Nasıl kadın seksidir? Kendinizde neyi seksi buluyorsunuz?

Ben seksepalin ruhta olduğunu düşünüyorum ve o ruhun da bende olduğunu düşünüyorum. Açık giyindiğin zaman seksi olmazsın bence. O tamamen ruhla ve tavırla ilgili. Kıyafet bunun en son tamamlayıcı unsuru olabilir ancak. Sonra bakışlar çok önemlidir. Diğer türlü bir kadına istediğin kadar dekolte giydir seksi olmaz.

AŞK İMKANSIZLIĞA DOĞRU GİDER

Herkesin kendince bir tarifi olur. Mesela Nurgül Yeşilçay aşık olunca merdivenleri koşarak çıkıyorum demişti. Sizin bünyenizde en belirgin etkisi ne oluyor?

Aşıkken merdivenleri koşarak çıkabilirsin ama sonra o merdivenlerden sürünerek, mahvolarak da inebilirsin. Ve ne hikmetse ne zaman ki bir aşk imkansızlığa doğru gider. O zaman her şeyi daha yoğun yaşamaya başlarsın ve zor olan duygu sana o insanı daha da kıymetli hissettirir. O yüzden ben artık o coşkuya kendimi o kadar teslim etmemeye çalışırım.

Bugüne kadar aldığınız en güzel hediye

Bundan yirmi beş yıl önce babamın anneme aldığı gümüş bir eski saat vardır. O saati ben büyüdükten sonra annem bana hediye etti ve bugüne kadar aldığım en güzel hediye o benim için.

Sizce hayatın en büyük mucizesi

Tek kelimeyle müzik.

En son ne zaman, hangi şarkıyı dinlerken ağladınız

Secret garen-sleepsong. Aslında bir ninni. Ama müziği bana çok dokunuyor ve ruhumu okşuyor diyebilirim. Her dinlediğimde ağlatır beni.

Yeni singleınız ‘Cesaretim Yok’ yakında çıkıyor. Nasıl hissediyorsunuz?

Çok teşekkür ederim. Çok mutlu hissediyorum. Her yeni şarkım çıktığında ayrı bir mutluluk ve gurur hissediyorum. Gurur dedim özellikle çünkü bunu bilenler biliyor ki işin arkasında müthiş bir emek ve çaba var. Single yaptığınızda bakınca sadece bir şarkı çıkarıyorsunuz gibi gözüküyor ama bunun için o kadar zaman öyle bir efor sarfediyorsunuz ki Söylediğim gibi bunu da sadece bilenler biliyor.

Ne kadar sürdü çalışma aşamanız?

Yaklaşık altı ay çalıştık Cesaretim Yok için.

İlk seferinde kendi adınızla bir albüm çıkardınız aslında ama sonrasında single olarak devam etti değil mi?

Evet ve ilk albümde bütün şarkılarımın söz ve müziği de bana aitti. Sonrasında Sıramı Bekliyorum ve şimdi de Cesaretim Yok la dinleyiciyle buluşma heyecanı yaşıyorum.

Yalnız şarkının adı çok manidar. Bu kadar iddialı bir çıkış yaparken ‘Cesaretim yok’ diyerek insanları ters köşeye mi yatırmak istediniz?

(Gülüyor) Aslında bu soruyu ben de çok düşündüm. Herkes de bana bence cesaretin var diye espiri yapıyor bu konuda. Onlar da dışardan bakınca iddialı buluyorlar demek ki. Hoşuma gitmiyor değil böyle düşünmeleri ama Cesaretim Yok Şehrazatın bir şarkısı ve çok başka bir hikayesi var bu şarkının.

Bayılırız hikayelere Hemen alalım o zaman.

Bir kere çok büyük bir aşk var bu şarkıda. Bir kadın bir adamı çok seviyor, ona çok aşık ama ilişkisinden memnun değil. Bir yandan kopmak istiyor ama ne kadar uğraşsa da kopamyor. Ve diyor ki senden ayrılmaya hiç cesaretim yok! Burada cesaretsizlikten kasıt aşktan vazgeçecek gücü bulamamak.

Peki bu şarkı sizin için özel olarak mı yapıldı? Yoksa eski bir şarkı mı?

Cesaretim Yok tamamen bir Özgür Aras projesi. Onun çok sevdiği bir şarkıydı. Bu aslında cover bir şarkı. 1991de Yonca Evcimik söylemiş ilk. Bir de aynı zamanda 1991 benim doğum tarihim. Bu da hoş bir tesadüf. Bu anlamda böyle duygusal bir bağ var aramda şarkıyla. Özgür acayip seviyordu bu şarkıyı. Ölüyordu resmen.

Sadece o istediği için olamaz değil mi? Sizi tam olarak nesi yakaladı bu şarkının?

Tabii ki değil. Ben şarkıyı hem çok sevdim hem de benim bütün şarkılarım çok hareketliydi ve ilk kez slow bir şarkı söyleyeceğim için de ayrıca heyecan duydum ve ekip olarak hep birlikte çok yükseldik şarkıya.

ÇIKARDIĞIM HER PROJE BİR BASAMAK

Daha önce ‘Yenilmem Sana’ dediniz ‘Biz Bittik’ dediniz, ‘Aşk falakası’ dediniz. Yürüdüğünüz yola bakınca ‘Cesaretim Yok’ müzik kariyerinizde nerede duracak gibi görünüyor peki?

Ya aslında şöyle, ben çıkardığım her projeyi bir basamak olarak görüyorum ve beni bir adım daha yukarıya taşıdığını düşünüyorum. Ama bu kez benim için çok önemli, çok inandığım isimlerle çalışmış olmanın verdiği bir mutluluk ve güven duygusu da var içimde. İskender Paydaş, Şehrazat, Özgür Aras. O yüzden tabii ki bana çok büyük etkileri olacağını düşünüyorum.

Tam da bu konuya geleceğim. Şarkının sözü ve bestesi Şehrazat’a, düzenlemeleri de İskender Paydar’a ait. Albümün prodüktorlüğünü de Özgür Aras üstlendi. Gerçekten çok banko isimler. Bu isimlerle yollarınız nasıl kesişti?

Beni Özgür Aras ile buluşturan benim kendi menejerlik firmam ve bu yüzden çük müteşekkirim onlara. Özgür Aras benim enerjimi çok iyi anladı ve hissetti. O yüzden de çok güçlü bir ekip olduk gibi hissediyorum. İskender Paydaş ile de zaten çok çalışmak istiyordum. Geçtiğimiz yıl görüşmüştük bir iki kez ama kısmet bu şarkıyaymış. Şehrazata gelirsem o da yine şarkısını çok okumak istediğim bir isimdi ve Özgür Arasın beni bu şarkıya yönlendirmesi de istediğim bir çok şeyi aynı projenin içinde buluşturmuş oldu. Büyük şans olarak görüyorum bu durumu.

Bundan sonra da bu isimlerle yola devam mı peki?

Ben çok isterim şahsen. Profesyonelliğine çok inandığım ve hep hayatımda olmalarını, müzik kariyerime dokunmalarını istediğim isimlerdi.

İlk albümünüzdeki bütün şarkıların söz ve müziğinin kendinize ait olduğunuzu söylediniz az evvel. Albümle ortaya çıkmış bir şey mi yoksa öncesinde de var mıydı böyle çalışmalarınız?

Daha önce yapmıyordum ben beste açıkçası. Hani derler ya çocukluktan itibaren yazıyordum vesaire. Tabii ki ufak denemelerim oluyordu ama hiç bir zaman böyle adan zye herşeyini ortaya çıkardığım beste çalışmalarım olmamıştı. Ama ilginç bir şekilde o albüm süresinde bana bir ilham geldi ve bir şekilde yaptım. Sonrasında da baktım ki yapabiliyorum e niye devamını getirmeyeyim dedim ve bir baktım tüm albümün söz ve müziğini yapmışım.

İçinizde varmış desenize

(Gülüyor) Aynen. Sadece ortaya çıkacak doğru zamanı bekliyormuş demek ki.

BEN ASLINDA SOPRANOYUM

Enstrüman çalıyor musunuz?

Piyano çalıyorum çük küçük yaştan beri. Aslında sopranoyum. Bir yandan da çok küçük yaşlardan itibaren şan dersleri almaya devam ediyorum. Çok iyi hocalardan ders aldım ama popüler müzikle birlikte opera bitti tabii benim için.

Bir yandan da ses mühendisliği okuyorsunuz. Şan derslerine de devam ettiğinizi düşünürsek ‘Ben sesime güveniyorum’ ya da ‘ben yaparım olur’ gibi bir bakışınız yok bu durumda sanırım.

Onu kim kaç yaşında söylüyorsa orası o insanın bittiği yer diye düşünüyorum. Ben bir kere öğrenmeye çok meraklıyım. Mesela bu ara da caz okuluna gitmeyi düşünüyorum. Aklımda bir sürü farklı şey var. Müzik bir aşk ve ben de bu aşkın hakkını tam anlamıyla vermek istiyorum.

Ajda Pekkan örneği gibi, o da hala şan dersleri almaya devam ediyor yıllardır değil mi?

Tabii. Hatta hocamız aynı, Aylin Taşardan ders alıyoruz ikimiz de. Zaten şan dersi sesin güzelliğiyle ilgili bir durum değil. Daha çok doğru okumakla ilgili. Sesi şahane olan bir şarkıcı da sahnede şarkı söylerken detone olabilir çünkü. Belki yanlış duruyor, belki yanlış nefes alıyor. Bunlar tamamen bu teknik bilgilerle ilgili bir durum. Eğer bunun eğitimini alırsanız bu riskleri minimuma indirmiş oluyorsunuz. Bu işin yapan herkesin de bunlara dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Biraz geriye gidelim o zaman. Asıl müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

Hep vardı hayatımda. Bana hep çok küçük yaşlardan itibaren sen kesin şarkıcı olacaksın büyüyünce diyorlardı yakın çevremde. Okulda masaların üstüne çıkar şarkı söylerdim. Şimdi yıllar sonra o arkadaşlarımla karşılaşınca acayip gülüyoruz bu duruma. O zaman şakaydı ama hakikaten oldu diye.

Hadiseye benzeten oldu mu sizi daha önce fiziksel olarak?

(Gülüyor) Evet çok. Siz de mi benzettiniz?

Baya benziyorsunuz bence. Hoşunuza gidiyor mu peki bu durum? Bazıları hiç hoşlanmaz çünkü bu benzetilme durumundan.

Güzel buluyorum Hadiseyi açıkçası. O yüzden de bu tip bir rahatsızlığım yok.

İSMİM GERÇEKTEN SUADİYE

Suadiye gerçek isminiz mi?

Evet.

İlginç bir isim. Kim koymuş isminizi? Ne anlama geliyor?

Bir çok insan sonradan konulan bir isim zannediyor. Siz de öyle düşündünüz demek. Mutluluk anlamına geliyor. Anneannem koymuş adımı. Ben çok seviyorum çünkü gerçekten ilginç bir isminiz olması sizi daha akılda kalıcı yapıyor bence. Mesela Tarkanın ismi de öyle. Benim adımın hikayesi aslında şöyle. Erkek çocuk olursa Suat kız olursa Suadiye koyalım demiş anneannem. İlk çocuk erkek olmuş ve ağabeyimin adı Suat. Sonra da aslında ikinci çocuk istememiş ailem ama ben bir şekilde gelmek istemişim demek ki. Geldim ve o ismi aldım.

Hazır Tarkan demişken, müzikte idolüm dediğiniz isimler kimler?

Açıkçası ben idol olarak görmüyorum kimseyi.

‘Veliahtım’ kelimesi sanat camiasında çok duyduğumuz bir kelime. Mesela bugün Ajda Pekkan çıksa ve veliahtım Suadiye dese Hoşunuza gitmez miydi?

Tabii ki gider. Bunu Zeki Müren için de çok hissederdim. Ya da bugün Tarkan için de hissederim ama idol ya da veliaht gibi değil de ruhuma yakın bulduğum isimler diyeyim.

Kendi jenerasyonunuzda en çok hangi isimleri beğeniyorsunuz? Siz daha çok yenisiniz tabii onlara göre ama mesela Hande Yener, Demet Akalın gibi isimleri dinliyor musunuz?

İkisini de severim.

Bu albümde fiziğinizle de çok ön planda olacak gibi görünüyorsunuz. Siz kendinizi ne kadar güzel ya da seksi buluyorsunuz?

Valla bu konuda çok tevazu göstermeyeceğim çünkü kendimi hem güzel hem de seksi buluyorum. Bazıları seksi demekten kaçınır mesela ben öyle bir rahatsızlık da duymuyorum.

Nasıl kadın seksidir? Kendinizde neyi seksi buluyorsunuz?

Ben seksepalin ruhta olduğunu düşünüyorum ve o ruhun da bende olduğunu düşünüyorum. Açık giyindiğin zaman seksi olmazsın bence. O tamamen ruhla ve tavırla ilgili. Kıyafet bunun en son tamamlayıcı unsuru olabilir ancak. Sonra bakışlar çok önemlidir. Diğer türlü bir kadına istediğin kadar dekolte giydir seksi olmaz.

Aşk?

Aşk bence dünyada yaşanılması gereken en önemli duygu ve tek bir duygu. Anneni, babanı, kardeşini, dostunu seversin. Bunların hepsi de birbirine yakın duygulardır. Ama aşk çok farklı bir şey. Hem nefreti ve kini, öç alma duygusunu hem de şevkati ve sevgiyi en sınırda yaşadağın yegane duygu. Dostunla anlaşamadığın zaman yollarını ayırabilirsin ama aşık olduğun insanla ilişkini bitirmek isteyince bitiremezsin. Ondan haber alamayınca delirebilirsin. İçin içini kemirir. Hani aşk sarhoşu gibi deyimler vardır ya. Onlar öylesine söylenmiş deyimler değil bence. Aşk gerçekten normal bir ruh hali değil. Tam bir sarhoşluk hali.

Öyle anlattınız ki bunları yaşadınız mı diye sormak farz oldu.

Elbette yaşadım. Oradan biliyorum. Ama geçmişte kaldı.

Şu an sevgiliniz var mı?

Yok. (Gülüyor) O yüzden rahat konuşuyorum zaten.

Herkesin kendince bir tarifi olur. Mesela Nurgül Yeşilçay aşık olunca merdivenleri koşarak çıkıyorum demişti. Sizin bünyenizde en belirgin etkisi ne oluyor?

Aşıkken merdivenleri koşarak çıkabilirsin ama sonra o merdivenlerden sürünerek, mahvolarak da inebilirsin. Ve ne hikmetse ne zaman ki bir aşk imkansızlığa doğru gider. O zaman her şeyi daha yoğun yaşamaya başlarsın ve zor olan duygu sana o insanı daha da kıymetli hissettirir. O yüzden ben artık o coşkuya kendimi o kadar teslim etmemeye çalışırım.

Bir erkeğin kalp atışınızı hızlandırması için hangi özellikleri taşıması gerekiyor?

Ben asla yakışıklı diye bir erkekten etkilenmedim bugüne kadar. Çok zeki olması ve benim hayatımda her anlamda parmağı olması gerek.

İlk görüşte aşka inanmıyorsunuz bu durumda

Asla! Ben zamanla severim. Ancak tanıdıktan, bir sürü şeyi paylaştıktan sonra gelişir bende o duygular. Bir erkeği ilk görüşte çok beğenebilirim ama bu asla bende onunla görüşmek için ekstra çabaya dönüşmez. Ama ne zamanki tanırım, çok farklı yönlerini keşfederim ancak o zaman böyle bir şey için çaba gösterebilirim.

Son olarak şu an kafanızı en çok ne meşgul ediyor?

Kesinlikle yeni şarkım. Cesaretim Yok diyorum ve onla yatıp kalkıyorum.

suadiye

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.