Spotify 2019’un en çok dinlenen şarkı ve sanatçısını listeledi

2019 yılının en çok dinlenen şarkıları belli oldu. Spotify’ın açıkladığı verilere göre, 2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen sanatçısı Post Malone olurken, Türkiye’de ise Ezhel en çok dinlenen sanatçı oldu.

Müzik dinleme uygulaması Spotify, 2019 yılının en çok dinlenen şarkılarını ve şarkıcılarını açıkladı. Ezhel, geçen seneki yerini koruyarak, Türkiye’de 2019 yılının en çok dinlenen sanatçısı olurken, yılın şarkısı da yine Ezhel’den geldi. “Felaket” 2019’da Spotify’da en çok dinlenen şarkı olarak zirvedeki yerini aldı.

DÜNYADA EN ÇOK DİNLENEN İSİM: POST MALONE

2019 Özeti (Wrapped) verilerine göre Post Malone, Spotify’da dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu. 6,5 milyar dinlenme ile rapçi, şarkıcı/söz yazarı Post Malone ilk kez, Spotify 2019 Özeti listesinde zirveye yükseldi.

RAPÇİLER ZİRVEYİ BIRAKMADI

Türkiye’de zirvenin ilk 3 koltuğunu yine rap sanatçıları doldurdu. Ezhel’i sırasıyla Ben Fero ve Sagopa Kajmer takip etti. Listenin 4’üncü sırasında Sezen Aksu ‘TOP 5 Sanatçı Listesi’ndeki tek kadın olarak öne çıkarken, sevilen indie rock grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’de en çok dinlenen TOP 5 Erkek sanatçılara baktığımızda rap, en çok dinlenen TOP 5 kadın sanatçılara baktığımızda ise pop üstünlüğü ortaya çıktı. Listeyi daha da genişletirsek, en çok dinlenen TOP 10 Sanatçı listesinin 9’u lokal sanatçılardan oluşurken, listedeki tek yabancı sanatçı ise 6’ıncı sırada bulunan Billie Eilish oldu.

Kadın sanatçılar 2019 yılında Spotify’da oldukça güçlü bir seneyi geride bıraktı. Öyle ki, Billie Eilish ve Ariana Grande, dünya genelinde 2019 yılının en çok dinlenen ikinci ve üçüncü sanatçıları oldu. Yılın en çok dinlenen ikinci sanatçısı, 17 yaşındaki şarkıcı ve söz yazarı Billie Eilish, 2019 yılında taşları yerinden oynatan bir yıl yaşadı. Billie Eilish, sadece bu sene 6 milyarın üzerinde dinlenme başarısı elde etti ve sanatçının WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? adlı albümü 2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen albümü oldu. Böylece 2019 Özeti listesinde ilk kez bir kadın sanatçının albümü zirvede yer aldı. Oldukça popüler olan albümü thank u, next’i Şubat ayında yayınlanan Ariana Grande, dünya genelinde 2019 yılının en çok dinlenen sanatçılar listesinde üçüncü sıraya yerleşti. 2019, müzikseverlerin Taylor Swift’e de büyük ilgi gösterdiği bir yıl oldu. Sanatçı, Lover albümünün hit şarkıları “ME!” ve “You Need to Calm Down”un ardından 2019 yılının en çok dinlenen üçüncükadın sanatçısı olarak TOP listesindeki yerini aldı.

blank

TOP 5’DE ÇEŞİTLİLİK VAR

Türkiye’de 2019 yılının en çok dinlenen TOP 5 albümü listesinin zirvesinde Ben Fero’nun ORMAN KANUNLARI albümü yer aldı. Bu rap albümünü sırasıyla, yine bir rap albümü olan Ezhel’in Müptezhel’i, TOP 5 listesindeki tek yabancı albüm olan Billie Eilish’in WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? çalışması, indie rock grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz’un Akustik Travma’sı ve Ufuk Beydemir’in Sevda Gibi albümü takip etti. Türkiye’de en çok dinlenen TOP 5 albümde, rap, pop ve indie/rock gibi üç müzik türünün çeşitliliği listeye yansıdı.

2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen şarkısı, tüm yazı sallayan bir çiftten geldi: Shawn Mendes ve Camilla Cabello’nun “Señorita” adlı şarkıları, 1 milyar dinlenme ile yılın en çok dinlenen şarkısı olurken, Eilish’in hit şarkısı”bad guy” ise 990 milyon dinlenme ile listenin ikinci sırasında yer aldı. Malone’nun, Spider-man: Into the Spider-Verse’te Swae Lee ile ortak çalışması “Sunflower”, 2019 yılının en çok dinlenen üçüncü şarkısı olurken, Ariana Grande’nin “7 rings”i ise yılın en çok dinlenen 4’üncü şarkısı olarak listedeki yerini aldı. 2019 yılının TOP 5 Şarkı listesinin son sırasına iseLil Nas X ve Billy Ray Cyrus’un Old Town Road – Remix” çalışması yerleşti.

Türkiye’de en çok dinlenen TOP 5 şarkı listesinin zirvesinde Ezhel’in Felaket şarkısı yer aldı. Ezhel’in sevilen şarkısını, Norm Ender’den Mekanın Sahibi, Ben Fero’dan Biladerim İçin, Ufuk Beydemir’den Ay Tenli Kadın ve Reynmen’in Ela şarkıları takip etti. TOP 10 şarkı listesinde baktığımızda 10 şarkıdan 8’i rap dünyasından gelirken, listenin 4’üncü sırasında bulunan Ufuk Beydemir’in Ay Tenli Kadın ve 10’uncu sırasında yer alan Feride Hilal Akın’ın Yok Yok şarkıları, rap müzikten farklı olarak pop türünde listeye giren iki şarkı olarak öne çıktı.

GLOBAL TOP LİSTELER

EN ÇOK DİNLENEN SANATÇILAR

Post Malone

Billie Eilish

Ariana Grande

Ed Sheeran

Bad Bunny

EN ÇOK DİNLENEN ALBÜMLER

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? – Billie Eilish

Hollywood’s Bleeding – Post Malone

thank u, next – Ariana Grande

No.6 Collaborations Project – Ed Sheeran

Shawn Mendes – Shawn Mendes

EN ÇOK DİNLENEN ŞARKILAR

“Señorita” – Camila Cabello, Shawn Mendes

“bad guy” – Billie Eilish

“Sunflower” – Post Malone, Swae Lee

“7 Rings” – Ariana Grande

“Old Town Road – Remix” – Lil Nas X, Billy Ray Cyrus

EN ÇOK DİNLENEN KADIN SANATÇILAR

Billie Eilish

Ariana Grande

Taylor Swift

Camila Cabello

Halsey

EN ÇOK DİNLENEN ERKEK SANATÇILAR

Post Malone

Ed Sheeran

Bad Bunny

Khalid

J Balvin

EN ÇOK DİNLENEN PODCAST’LER

The Joe Budden Podcast with Rory & Mal

My Favorite Murder with Karen Kilgariff and Georgia Hardstark

Gemischtes Hack

Fest & Flauschig

The Misfits Podcast

TÜRKİYE TOP LİSTELER

EN ÇOK DİNLENEN SANATÇILAR

Ezhel

Ben Fero

Sagopa Kajmer

Sezen Aksu

Yüzyüzeyken Konuşuruz

EN ÇOK DİNLENEN ALBÜMLER

ORMAN KANUNLARI

Müptezhel

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?

Akustik Travma

Sevda Gibi

EN ÇOK DİNLENEN ŞARKILAR

Felaket

Mekanın Sahibi

Biladerim İçin

Ay Tenli Kadın

Ela

EN ÇOK DİNLENEN KADIN SANATÇILAR

Sezen Aksu

Billie Eilish

Ariana Grande

Sıla

Sertab Erener

EN ÇOK DİNLENEN ERKEK SANATÇILAR

Ezhel

Ben Fero

Sagopa Kajmer

Ceza

Şehinşah

EN ÇOK DİNLENEN PODCAST’LER

Science Vs

The Joe Budden Podcast with Rory & Mal

Mythology

Serial Killers

Fest & Flauschig

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.