Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi ve Önemi: Oyunlar Çocuk Seçmez

Egeli bilim insanlarından özel gereksinimli çocuklara yönelik anlamlı ve örnek proje

Ege Üniversitesi (EÜ) Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖZEM) ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen “Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi ve Önemi: Oyunlar Çocuk Seçmez” isimli proje, ÖZEM Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Nilay Kayhan ve Doç. Dr. Sezen Köse’nin ortak çalışmasıyla tamamlandı.

EÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sezen Köse’nin yürütücülüğünde, Doç. Dr. Nilay Kayhan’ın katkıları ile gerçekleşen “Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi ve Önemi: Oyunlar Çocuk Seçmez” başlıklı proje kapsamında düzenlenen eğitim ve oyun içerikli atölyelere; İzmir ve ilçelerinde yer alan okullarda okuyan öğrenciler, veliler, özel eğitim okulları ile Kaynaştırma-Bütünleştirme uygulamaları yapılan eğitim kademelerinde görevli öğretmenler katıldı.

Proje içeriğine yönelik bilgi veren Doç. Dr. Köse, ‘‘Çocuklar, kendilerini oyun ortamında en üst düzeyde katılım gösterebildikleri şekilde, esnek ve kabul gördükleri yaşantılarla ifade edebilirler. Oyunlar, isteyerek katılım gösterilebilen yönleri ile her çocuk ve yetişkin için sosyal becerilerin de temelini oluşturan etkileşim içeriklidir. Bu nedenle iletişim, dil ve konuşma bozukluğu yaşayan, sosyal ve duygusal becerilerde desteğe gereksinim duyan öğrencilerin öğretmenlerine, aileye ve çocuğa yaklaşımda kanıt temelli müdahaleleri kullanmalarına yönelik bilimsel bir çerçeve sunulması önem taşımaktadır” diye konuştu.

“Ulusal düzeyde, örnek olacak bir proje”

Doç. Dr. Köse, “Proje kapsamında; çocukların gelişimsel farklılıkları, sosyal kabuldeki yerleri, tıbbi ve eğitsel değerlendirmelerinde aile katılımının önemi ile akran ve öğretmenlerin etkili müdahalelerdeki rollerine yönelik farkındalık oluşturmayı amaçladık. Bu projenin bir diğer ayırt edici yönü de ebeveyn ve çocukların bireysel farklılıklarına dayalı kapsayıcı ortamlarda materyal kullanımına yönelik olması. Projemiz, bölgesel ve ulusal anlamda diğer üniversitelerin uygulama araştırma merkezlerine de sosyal, toplumsal katkı ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi anlamında örnek oluşturuyor” dedi.

Projeye ait içerikler ve eğitim materyallerine, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ÖZEM’e ait web sayfalarından ulaşılabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.