gazetemag tv

Sonsuz gençlik kavramı hiç de uzak değil

Forbes dergisinde Dr. Mehmet Öz’den sonra yer alan ilk Türk cerrah olan Dr.Tunc Tiryaki, Andrew Cave’e, babası Prof. Dr. Demir Tiryaki ile birlikte yaptığı çalışmaları da anlattı.

İstanbul ve Londra’daki kliklerinde çalışmalarına devam eden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Dr.Tunc Tiryaki geliştirdiği başarılı tekniklerle özellikle karın germe, basit ve ağrısız yüz germe, yüz ve memeye kök hücre uygulamalarıyla, dünyaca aranan plastik cerrahlar listesine girdi. Dünyanın en önemli dergilerinden Forbes’tan “The Secrets od CEO’s” ve “Billions to Bust and Back” kitaplarının yazarı Andrew Cave’e konuşan Tiryaki, ‘Plastik Cerrahinin yüzünü değiştiren yıldızların doktoru” olarak nitelendirildi. Forbes dergisinde Dr. Mehmet Öz’den sonra yer alan ilk Türk cerrah olan Tiryaki, Andrew Cave’e, babası Prof. Dr. Demir Tiryaki ile birlikte yaptığı çalışmaları da anlattı.

Geçtiğimiz yıl, Londra’da klinik açarak, plastik ve rekonstrüktif cerrahide yaptığı başarılı çalışmaları İngiltere’ye taşıyan Dr. Tunç Tiryaki, iş ve finans dünyasındaki gelişmeleri anlatan, dünyada öne çıkan isimleri her ay mercek altına alıp, konuk eden dergide plastik cerrahideki son gelişmelere de değindi.

Kök hücre çalışmaları ve ‘ Stay you’ng – Kendin ol Genç Kal ‘ konseptini, İngiltere’ye taşıyan Doktor Tunç Tiryaki, İngiliz Daily Telegraph gazetesinde de köşe yazan ve iş dünyasının tanınmış isimleriyle röportajlar yapan Cave’e, doktorluk mesleğine nasıl başladığını da anlattı. Benim müşterilerim yok hastalarım var ‘ diyen Dr Tiryaki, ‘ Bir plastik cerrahın en büyük üstünlüğü, evet demesinden çok hayır demesidir. Gerektiği zaman hastaya hayır diyebilen doktor, aslında uzun vadede hasta kazanır. İnsan doğası gereği, var olmak için savaşmaya uygun yaratılmıştır. Savaşmak, hayatta kalabilmek içinde güçlü olmak gerekir. Doğada bu güç var. Biz plastik cerrahların işi, kişiye hayatta kalabilmesi, gücünü sürdürebilmesi için bir nevi destek olmak. Aslına bakarsanız çoğu kişi sadece kendini genç hissetmek değil, genç görmek de istiyor. Dünyada teknolojinin gelişmesiyle algılarda değişti. Artık, insanlar daha bilinçli, ne istediğinin farkında. Artık hasta, doktora ne istediğini ve neden istediğini bilerek geliyor. Eskiden abartı modayken, şimdi mümkün olduğunca doğal ve minimal hatta yapıldığı anlaşılmayan cerrahi girişimler tercih ediliyor ‘ dedi.

Sonsuz Gençlik Kavramı Hiç de Uzak Değil

Öte yandan yaptığı başarılı kök hücre çalışmalarıyla bilinen cerrah Tunç Tiryaki, ‘ Sonsuz Gençlik ‘ kavramının hiç de uzak olmadığına değindi. Kişinin yağ dokundan alınan kök hücrelerin saklanabildiğine dikkat çeken Tiryaki, ‘ Ben ve ekibim bu tekniği İngiltere’ye getirdik. Artık, hastalardan aldığımız kök hücreleri depolayabiliyoruz. Böylece kişi, kaç yaşında kök hücresini aldırmışsa, belli aralıklarla bu işlemi yaptırdığında, genç ve zinde görünümünü de muhafaza etmiş oluyor. Tabii, kök hücreyi sadece anti aging amaçla değil, plastik ve rekonstüriktif cerrahinin gerektiği başka alanlarda da kullanabiliriz. Mesela diz, meme doku kaybı, yara ve benzeri doku tamiri isteyen başlıklar. Bu konularda kök hücre tedavileri yüzümüzü çok güldürüyor. Bizde bu çalışmaları, İngiltere’de yapıyoruz. Ve ciddi bir ilgi var ‘ dedi.

Plastik cerrahideki trendlerin, ülke ve kültürlere göre farklılık gösterdiğini vurgulayan Dr.Tunç Tiryaki, kök hücre çalışmalarının, önümüzdeki yıllarda daha geniş ve anti aging amaçlı kullanılacağını öngördü. ‘ Yaşlanma sadece cildin sarkması ya da cilt kalitesinin bozulması değil, aynı zamanda ve hatta büyük oranda kemik yoğunluğunun da değişmesidir. Bu nedenle, yüz gençleştirme amaçlı kök hücre çalışmaları tercih edilmekte. İngiliz hastalarda bu doğal yönteme rağbet etmekte ‘ diyen Dr.Tiryaki, Forbes yazarı Andrew Cave’in kendisine yönelttiği, ‘ son yıllarda, insan bebekler çok moda. Modeller dünyaca ün kazamak ve şöhret olmak için barbie bebeklere benzemek istiyor, hatta bu uğurda onlarca ameliyat oluyorlar. Size böyle bir hasta gelse ne yaparsınız ?’ sorusuna, kesinlikle ameliyat etmem yanıtını verdi.

blank
Dr.Tunç Tiryaki
Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.