Son Kale Haymana’da 101 Yıl Sonra Aynı Ruh

Sakarya Meydan Muharebesi Son Kale Haymana etkinlikleri binlerce kişinin, 101 yıl önce ecdadın destan yazdığı Mangal Dağı’nda gerçekleştirilen “Meşaleli Yürüyüş” ile başladı.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği ve kazanıldığı topraklar olan Haymana zaferin 101. yılını hazırladığı bir dizi etkinlikle kutlayacak. Zaferin kazanıldığı 13 Eylül’e kadar sürecek etkinliklerin ilki yüz metrelik Türk Bayrağı’nın ardında binlerce kişinin marşlarla yürüdüğü “Meşaleli Yürüyüş” oldu.

İlk Ziyaret Anıtkabir’e

Sakarya Meydan Muharebesi etkinlikleri programı Anıtkabir ziyareti ile başladı. Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, milletvekilleri, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, STK Başkanları, şehit ve gazi aileleri, sporcular ve vatandaşlardan oluşan kalabalık bir heyetle Atatürk’ün mozolesine çelenk sunup Anıtkabir özel defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

Turgut “Zaferin Kazanıldığı Topraklar Son Kale Haymana”

Anıtkabir’deki törenin ardından akşam saatlerinde binlerce kişi Mangal Dağı’nda gerçekleştirilen programa katıldı. Program, Mehteran Takımı’nın konserinin ardından protokol konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği ve kazanıldığı toprakların Haymana olduğunu belirterek “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’nu, 2015 yılında Haymana’yı ‘Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park’ı ilan etmesi bu anlamda milat oldu. O tarihten sonra birazdan meşalelerimizle yürüyeceğimiz Şehitlik başta olmak üzere Haymana genelinde yapılan çalışmalar sonucu, binlerce şehidimizin mezarına ulaşılıp Şehitlikler inşa edildi. Bizler de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Talim Terbiye Kurulu nezdinde yaptığımız girişimler sonucu bu eğitim öğretim yılından itibaren ders kitaplarında Sakarya Meydan Muharebesinin geçtiği ve kazanıldığı toprakların Haymana olduğu bilgisi eklenerek bu gerçek gelecek kuşaklara aktarılacak.” dedi.

Turgut’un ardından kürsüye gelen AK Parti Ankara milletvekilleri Asuman Erdoğan, Nevzat Ceylan, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya da Haymana’nın Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği ve kazanıldığı topraklar olduğunu belirtip, Haymana’nın rolü ve önemine vurgu yaptılar.

Binlerce kişi 101 Yıl Önceki Ruhla Şehitlerin İzinde Yürüdü

Protokol konuşmalarının ardından “Meşaleli Yürüyüş”e geçildi. Yürüyüşe milletvekilleri, siyasi parti genel başkan yardımcıları, il ve ilçe başkanları, belediye başkanları, başkan yardımcıları, büyükşehir daire başkanları, meclis üyeleri, STK Başkanları, kamu kurum kuruluşlarının amirleri, muhtarlar, şehit ve gazi aileleri ve vatandaşlar katıldı. Binlerce kişi yüz metrelik Türk Bayrağı’nın ardında ellerinde meşaleler, dillerde dualar ve marşlarla 101 yıl önceki ruh ve heyecanla Mangal Dağı şehitliğine yürüdü.

Şehitlikte yapılan Saygı Atışının ardından sala ve Kuran-ı Kerim Tilaveti okunup şehitler için dualar edilmesiyle program sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.