ŞOK! Ölü NASA uydusu Dünya’ya düşecek

NASA’nın yıllar önce fırlattığı bir uydunun Dünya’ya düşmesi bekleniyor. NASA, 2005’te uzay çöpü haline gelen uydusunun düşmesi konusunda bir kişinin zarar görme ihtimalinin 9 bin 400’de bir olduğunu bildirdi.

NASA’nın yıllar önce fırlattığı uydusunun 9 Ocak Pazartesi günü Dünya atmosferine yeniden girmesi bekleniyor. ABD Savunma Bakanlığı’nın tahminine göre Earth Radiation Budget Satellite (Dünya Radyasyon Bütçesi Uydusu) adlı uydu bugünü yarına bağlayan gece Türkiye saatiyle 02.40 sularında atmosfere girecek. Yetkililer 17 saatlik hata payı olabileceğini kaybetti.

Yaklaşık 2,5 ton ağırlığındaki cihaz, 1984’teki Earth Radiation Budget Experiment (Dünya Radyasyon Bütçesi Deneyi) kapsamında fırlatılan üç uydudan biri.

Uyduda Dünya’nın enerji bütçesini ölçmeye ve stratosferi analiz etmeye yarayan aletler var. İki yıl sürmesi beklenen beklenen görev, 2005’te son bulmuş ve uydular uzay çöpü haline gelmişti. NASA, uydunun büyük kısmının atmosfere girerken yanacağının tahmin edildiğini bildirdi. Buna rağmen bazı parçaların gezegene düşebileceği ancak herhangi birinin zarar görme riskinin çok düşük olduğu bildirildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.