ŞOK! Kızılay, Türk Eczacılar Birliği’ne de çadır satmış!

Türkiye’yi sarsan depremlerde tepkilerin odağındaki Kızılay’ın Ahbap’a çadır sattığının ortaya çıkmasının ardından Türk Eczacılar Birliği’nden (TEB) de bir açıklama geldi. TEB Başkanı Üney, tanesi yaklaşık 140 bin TL fiyatla 76 metrekare büyüklüğünde 5 adet çadırı Kızılay’dan satın aldıklarını söyledi.

Maraş merkezli depremler 10 ili enkaz altında bıraktı ve resmi verilere göre; 44 binden fazla vatandaş yaşamını yitirdi. Sağ kurtarılanlar ise soğuk havada dışarıda yaşam mücadelesi veriyor. Sokakta kalan vatandaşlar halen çadırların yetersiz olduğunu söylerken iktidar kanadı bu talebe sert tepkiler veriyor.

Depremin ilk 48 saatinde geciktiği yönündeki eleştirilerin odağında bulunan Kızılay’ın çadırları sattığı ortaya çıktı. 6 Şubat’taki depremin hemen ardından bölgede mobil eczaneler kurmak için harekete geçen ancak büyük çadır bulmakta zorlanan Türk Eczacılar Birliği (TEB) de Kızılay’dan parayla çadır almak zorunda kaldığını belirtti.

‘TANESİ YAKLAŞIK 140 BİN TL’
Sozcu.com.tr’den Emre Deveci’ye konuşan TEB Başkanı Arman Üney, tanesi yaklaşık 140 bin TL fiyatla 76 metrekare büyüklüğünde 5 adet çadırı Kızılay’dan satın aldıklarını söyledi. Üney, bu alım için ödemeyi Kızılay’ın bir iştiraki olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş.’ye yaptıklarını belirtti.

Depremin ilk günü, TEB’e ait bir tır eczaneyi Kahramanmaraş’a gönderdiklerini ancak yıkımın büyüklüğü nedeniyle hemen çadır ve konteyner arayışına girdiklerini belirten Üney, yeterli konteyner ve çadır bulmakta zorlandıklarını, bunun üzerine Kızılay ile temas kurduklarını belirtti.

Deprem bölgesinde 28 konteyner ve çadırla gönüllü olarak eczane hizmeti verdiklerini belirten Üney, bunların bir kısmını bağışlarla bir kısmını da satın alarak temin ettiklerini dile getirdi.

AHBAP’A DA ÇADIR SATMIŞLAR
Cumhuriyet gazetesinden Murat Ağırel, bugün yayımlanan yazısında, Kızılay’ın depremin üçüncü gününde Ahbap’a 46 milyon TL’lik çadır satışı yaptığını duyurmuştu. Ahbap ve Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent de deprem sonrası Kızılay’dan çadır satın aldıklarını teyit etmişti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.