ŞOK! Bebek dudrası kanser mi apıyor?

Bebek pudrası kullanan bir kadının yumurtalık kanseri yüzünden hayatını kaybetmesi tartışma yarattı.

ABD’li ünlü bir kozmetik firmasının bebek pudrasını kullandığı iddia edilen bir kadının kansere yakalanarak hayatını kaybetmesi büyük bir tartışma yarattı. Bu ürünlerle ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, pişik sorununu engellemek için kullanılan pudranın özellikle anneye zararı olduğunu ifade ederken, alınacak her ürünün içeriğine dikkat edilmesi, kimyasal içerikli ürünlerin ise asla tercih edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Bebek pudrasının içindeki partiküllerin akciğere tutunup enfeksiyonlara neden olabileceğini anımsatan Toker Bebe Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Toker, bu durumun çok ciddi sonuçlar doğurduğunu ifade etti.

“Pudra pişiği artırır”

Son örneğinin ABD’de yaşandığını vurgulayan Toker, “Söz konusu pudralar, bebeklerin pişik sorununun önüne geçmek için kullanılır. Ancak çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini de ne yazık ki yaşanan son olayla gördük. Aslında pudra sanıldığı kadar etkisi olan bir ürün değil. Hatta bebeğin hassas cildine de zararı var. Çünkü pudranın suyu çekme özelliği, ciltteki nemi de hapsederek pişiği arttırır.” dedi.

Renksiz ve kokusuz olmalı

Toker, bebek ve çocuklar için satın alınacak her ürünün içeriğine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
“Masum gibi görünse de her ürünün bebeklerin hassas cildine olduğu kadar, anne-babalara da olumsuz etkileri olabilir. Bu yüzden de özellikle ürünlerin içeriğinin çok detaylı incelenmesi gerekmekte. Özellikle kokusuz, renksiz ürünlerin tercih edilmesi çok daha iyi olur. Ailelerin pişik de olsa bebekleriyle ilgili her sorunda önce doktorlarına danışmaları, daha sonra sağlıklı ürün kullanımına yönelmelerini öneriyorum.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.