ŞOK! Antalya, Adana, Hatay gibi kentlerde sıcaklık kaynaklı ölümler yaşanacak

Temmuz ayında art arda sıcaklık rekorları kırılırken Prof. Levent Kurnaz’dan korkutan bir senaryo geldi. Kurnaz’a göre, bu sene birçok şehirde sıcaklıklar 50 dereceyi geçecek ve 50 yıl sonra Antalya, Adana, Hatay gibi kentlerde sıcaklık kaynaklı ölümler yaşanacak.

Küresel ısınmanın etkisiyle günlerdir üst üste hava sıcaklığı rekoru kırıldı ve 3 – 6 Temmuz arasını içeren dönem kayıtlara ‘en sıcak hafta’ olarak geçti. Dünya genelinde 16.6 derecelerde seyretmesi gereken ortalama sıcaklık 17 dereceyi aştı; 5 Temmuz tarihinde ise 17.23 dereceye kadar çıktı.

‘2024 YILI DAHA SICAK OLACAK’
Independent Türkçe’den Lale Elmacıoğlu’nun haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, 15 Ağustos’a kadar en yüksek dereceler görüleceğini, Türkiye’deki kimi yerlerde sıcaklığın 50 dereceyi geçeceğini dile getirdi.

Ortalama sıcaklığın bu denli artmasını “korkunç bir durum” olarak niteleyen Kurnaz, 2024 yılının çok daha kötü olacağı uyarısında bulundu. Sıcaklıkların artmasının ağırlıklı olarak okyanus akıntılarıyla ilişkili olduğunu vurgulayan Kurnaz, Pasifik’teki La Nina’dan El Nino’ya geçişin etkisiyle okyanus sularının ısınacağı uyarısını yaptı.

‘YÜZ BİNLERCE KİŞİ ÖLEBİLİR’
Küresel ısınmanın ağırlıklı olarak hangi bölgeleri etkileyeceği ve iklim krizinin Türkiye’ye yansımalarının nasıl olacağını da sorduğumuz Prof. Dr. Kurnaz, kıta ortasına ve karasal tarafa yakın olunduğu için dünya genelindeki kadar hızlı etkilerin görülmeyeceğini kaydetti. Kurnaz, Güney Amerika ve Afrika kıyılarının yanı sıra İspanya, Birleşik Krallık, Hindistan, Bangladeş ve Avustralya gibi ülkelerin Türkiye’den çok daha hızlı şekilde etkileneceğini ifade etti.

Ancak Kurnaz’a göre dünya genelindeki sıcaklık artışı bu hızla devam ederse 2030 sonrasında bazı Güney Asya ülkelerinde yaşam giderek zorlaşacak:

“Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi Güney Asya ülkelerinde 50 derecenin üstündeki sıcaklığın tropik nemle birleşmesi, yüz binlerce kişinin ölümüne neden olabilir. Tıpkı filmlerdeki gibi yolda yürürken düşüp ölenleri görebiliriz.”

’50 YIL SONRA YOLDA YÜRÜYENLER ÖLEBİLİR’
Bu yıl Türkiye’ye yaz geç de gelse kavurucu sıcakların etkisi hissediliyor. Şırnak Cizre’de 49.1 ile rekor sıcaklık kaydedildi. Levent Kurnaz’a göre Güneydoğu Anadolu’daki kimi şehirlerde hava sıcaklığının 50 dereceyi geçmesi bekleniyor. Ancak nem olmaması ve halkın sıcak havaya alışkın durumu sayesinde istisnai durumlar dışında ölümcül etkiler görülmüyor.

Prof. Dr. Kurnaz yine de böyle giderse ileride farklı bir tablonun ortaya çıkması ve 50 yıl sonra Antalya, Adana, Hatay gibi kentlerde sıcaklık kaynaklı ölümlerin yaşanacağını düşünüyor.

Artan sıcaklık, klima ve vantilatör kullanımını artırdığından elektrik kullanımı had safhaya yükseldi. Türkiye’nin en yüksek enerji talebinin, sıcaklığın en yüksek olduğu temmuz ayının son haftasında gerçekleşeceğine dikkat çeken Kurnaz, kesintilerinin yaşanmaması için önlem alınması çağrısı yaptı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.