Sinop mantısının lezzeti artık tescilli

Ziyaretçilerin tatmadan kentten ayrılmadığı Sinop mantısı tescillenerek koruma altına alındı.

Bir santimetre kalınlığında açılan hamurla hazırlanan, yarısı cevizli, diğer yarısı sarımsaklı yoğurtla aynı tabakta servis edilen “Sinop mantısı”nın lezzeti tescillendi.

Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haydar Gündoğdu, AA muhabirine, girişimleri sonucu kente özgü mantının Türk Patent ve Marka Kurumunca tescil edilerek koruma altına alındığını söyledi.

Gündoğdu, mantının hamurunun kulak şeklinde bükülmesi ve lezzeti sayesinde ülkede kendine önemli bir yer edindiğine dikkati çekerek, “Sinop denilince ilk akla gelen ürünlerden biri de mantıdır. Biz oda olarak kentimizin bu değerli ürününü tescil ettirmek suretiyle koruma altına aldırdık. Kentimize hayırlı olsun.” dedi.

Gündoğdu, tescil kararının Sinop mantısının tanınırlığını daha da artıracağına inandıklarını ifade etti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.