Sinemanın “Lolita”sı Sue Lyon hayatını kaybetti

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in, Vladimir Nabokov’un romanından uyarladığı Lolita adlı film ile tanınan Sue Lyon hayatını kaybetti.

ABD’li yönetmen Stanley Kubrick’in “Lolita” filminin başrol oyuncularından Sue Lyon, 26 Aralık’ta 73 yaşında hayatını kaybetti.

14 yaşındayken canlandırdığı Dolores Haze karakteriyle uluslararası çapta ün kazanan oyuncu Los Angeles’ta yaşamını yitirdi. Lyon’un yakın arkadaşı Phil Syracopoulos New York Times’a yaptığı açıklamada Lyon’un bir süredir sağlık sorunları yaşadığını belirtti.

blank
Sue Lyon

1959’dan 1980’e kadar sinema ve dizi kariyerini sürdüren Lyon son olarak 1980’de bir sine filminde rol almıştı. En çok Kubrick’in 1962 yapımı “Lolita” filmindeki rolüyle biliniyordu.

Lyon, rol başvuran 800 kadın arasından seçilmişti. Vladimir Nabokov’un tartışma yaratan romanından uyarlanan filmde orta yaşlı bir adamın 12 yaşındaki bir kız çocuğuna duyduğu takıntılı cinsel isteği konu ediliyordu. Ancak tartışmalar nedeniyle romanda 12 yaşında olan karakterin yaşı ABD’deki kısıtlamalar nedeniyle senaryoda 15’e çıkarılmıştı.

Independent Türkçe’de Keremcan Karabatak çevirisiyle yayımlanan habere göre; Nabokov’un ilk olarak 1955’te Fransa’da yayımlanan romanın Birleşik Krallık ve Fransa’da satışı yasaklanmış, ABD’deyse 1958’de yayımlanabilmişti. Lyon, Lolita’daki rolüyle 1963’te Umut Vadeden Kadın Oyuncu dalında Altın Küre almıştı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.