gazetemag tv

Sigarada ‘kara paket’ uygulaması hayata geçiriliyor

Dünyada ilk kez Avustralya’da başlatılan sigarada ‘kara paket’ uygulaması, Türkiye’de de hayata geçiriliyor.

Taslakta yer alan düzenlemeye göre, sigaralar bundan sonra tek tip paket halinde; marka logosu ve simgesi olmadan satılacak. Aynı düzenlemeyi 4 ülke de aynı anda yapacak.

Habertürk’ten Lütfi Erdoğan’ın aktardığına göre, paketlerde, marka logosu ve simgesi değil, sadece sağlık uyarıları yer alacak. İrlanda, İngiltere, Fransa ve Finlandiya, “kara paket” uygulamasına bu yıl geçmeyi planlıyor.

Bu uygulamanın Türkiye’de hayata geçirilmesi için kanuna bir madde eklenecek. 15 milyon tiryakiyi ilgilendiren ve “torba yasa” taslağında yer alan madde şöyle: “Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerinde yer verilen uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil olmak üzere aynı şekilde tasarlanmış düz paket biçiminde piyasaya arz edilir. Paketlerin üzerine marka logosu veya simgesi konulamaz.”

Yönetmelik hazırlanacak

Tek tip sigara paketlerinde yer alacak uyarı amaçlı yazılar yönetmelikle belirlenecek. Bunun için de kanuna şu madde eklenecek: “Kanunda sözü edilen yasal uyarı yazıları, resim, şekil veya grafik mesajlarıyla, paket üzerinde yer verilen markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerinde yer verilen uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil olmak üzere paketler ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir.”

Bakanlık, maddeye gerekçe olarak, paketlerin cezbedici renklerinin ve şekillerinin çocuklar, gençler ve kadınlar için özendirici olmasını gösterdi. Paketlerin özendirici olmasının sağlık uyarılarının etkisini yitirmesine neden olduğu belirtilerek, “Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi ve Dünya Sağlık Örgütü de tek tip paket uygulamasını teşvik etmekte. Türkiye, tütün kontrol çalışmalarıyla dünya lideri” denildi.

Sigara yasakları genişliyor

Torba yasa ile sigara yasakları da genişletiliyor. Yeni yasaklar şöyle:
-Kamu binalarının kapalı alanlarının eklentilerinde sigara içilmeyecek.
-Hastane bahçelerinde, kamuya açık park ve bahçelerin çocuk oyun alanlarında sigara içilmesi yasak olacak.
-Lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi işletmelerin açık alanlarında tütün kullanımına mahsus alanlar oluşturulacak.
-Çatı, duvar veya cephelerinde kullanılan materyalin türüne bakılmaksızın, bir çatı ve bir duvar ile kapatılmış alanlar kapalı alan olarak değerlendirilecek.
-Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerler ile üniversite yerleşkelerinde sigara satışı yapılamayacak.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.