Sığacık Körfezi’nde yat limanına tepki; Doğa katliamına hayır dediler

Yüzlerce tekne yat limanı kapasite arttırım projesine hayır demek için Sığacık Körfezi’nde buluştu!
Seferihisar Sığacık’ta bulunan yat limanının kapasitesinin arttırılmak istenmesine tepki gösteren bölge halkı bölgenin deniz dolgusu ve olası taş ocaklarıyla doğal ve tarihi yapısının bozulacağını söyledi.
Teos Marina’nın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kapasitesi arttırılmak isteniyor.
Halihazırda 560 yat kapasitesi bulunan marinaya kapasite artırımı ile birlikte 500 yatlık bir marina daha yapılması planlanıyor.
Projeyle birlikte deniz dolgusu yapılması planlanırken 18 bin metrekarelik kara 75 bin metrekarelik ise deniz alanı kullanılacak.
Proje dosyasına göre deniz dolgu alanıyla birlikte körfez kısmen kapalı bir göle dönüştürülecek. Akıntının azalması ile zaten durgun olan denizde kirlilik daha da büyüyecek. Deniz dolgusuyla da Sığacık’ın doğal yapısı tahrip edilecek.
“Sığacık Körfezi geleceğimizdir”
Başkan Yetişkin “Sığacık Körfezi bizim geleceğimizdir. Gelecek nesillere talan edilmemiş bir doğa ve ekosistemi bozulmamış bir deniz bırakacağız. Kolin Holding’e sesleniyorum. Bu koy balıkçının, esnafın, Sığacıklıların. Bu denizler bizim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.