Sıfır Atık Çalışmalarımızı Bir Kez Daha Belgeledik

Çorlu Belediyesi, kendi öz sermayesi ile kent genelinde çevrenin korunması, kirliliğin önlenmesi ve çevre sorunlarının çözümüne yönelik sürdürdüğü çalışmalar nedeniyle Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanan ilk belediye oldu.

Çorlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kentin her noktasında ‘Temiz Çorlu, Temiz Çevre ve Temiz Nefes’ anlayışıyla titizlikle ve başarıyla yürütülen “Sıfır Atık” uygulamaları kapsamında bir kez daha belgenin sahibi oldu. Sıfır Atık Belgesi’ni Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’u makamında ziyaret eden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Tekirdağ İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu takdim etti.

Belgenin İkinci Kez Sahibi Olduk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında 2020 yılında israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak, geri kazanmak ve yarınlara temiz bir dünya bırakmak amacıyla başlatılan ve “Daha Yeşil, Daha Temiz Bir Dünya İçin Hadi Sen De Sıfır Atık Hareketine Katıl!” çağrısı doğrultusunda atıkların geri dönüşümü ve geri kazanımına verdiği önemle birlikte gerçekleştirdiği çalışmaları sonucunda tüm hizmet binaları ile şantiyelerini kapsayan “Sıfır Atık Belgesi”ni almaya hak kazan Çorlu Belediyesi, Tekirdağ Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmeler çerçevesinde “Sıfır Atık Belgesi”nin farklı kapsamda ikinci kez sahibi oldu.

Proje Kent Geneline Yayıldı

Çorlu Belediyesi Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne entegre bir şekilde kent genelinde geri dönüşüm ve sıfır atık projesine yönelik teşvik edici uygulamalar ile uygulama alanlarını devreye alarak sistemin işlevsel hâle gelebilmesi ve geri dönüşüm bilincinin tüm kent geneline yayılabilmesi amacıyla vatandaşlar için okullarda ve kurumlarda eğitim ve bilgilendirme toplantıları düzenlenmesi, vatandaşları sıfır atık konusunda teşvik edebilmek için ödüllü geri dönüşüm proje uygulamaları ve yatırımlar kapsamında kentin bir çok noktasında halka dokundu.

“Hiçbir Hibe ve Yardım Almadan Yürütüyoruz”

Sıfır Atık Belgesi’ni Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Tekirdağ İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu’dan alan ve Çorlu Belediyesinin kendi imkânlarıyla yürüttüğü projede farklı bir kapsamda ikinci kez belgenin sahibi olmaktan dolayı memnun ve mutlu olduklarını belirten Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Çorlu Belediyesi olarak hiçbir hibe ve yardım almadan kent genelinde Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bölgemizde hiçbir hibe ve yardım almaksızın sıfır atık konusunda çalışma yürüterek bu belgenin sahibi olan ilk belediyeyiz. Belgenin alınması için her alanda çaba sarf eden değerli mesai arkadaşlarıma, projeye destek olan, duyarlılık göstererek katkı sağlayan kıymetli hemşehrilerime ayrı ayır teşekkür ederim. “Sıfır Atık Belgesi”nin kentimize hayırlı olmasını diliyorum.

“Sıfır Atık Uygulama Alanlarımızı Büyüttük”

Daha önce sıfır atık konusunda yürüttüğümüz çalışmaları bugün Çorlu’muzun genelinde farklı uygulama ve eğitimlerle daha da büyüttük. Geçtiğimiz süreç içerisinde Sıfır Atık Yönetim Sistemi kapsamında Mobil Atık Merkezleri, Ödüllü Mobil Atık Merkezleri, Sıfır Atık Konteyner ve Kumbaraları, Tekstil Atık Konteynerleri, Atık İlaç Kutuları, Cam Atık Kumbaraları, Mamamatikler, Kalemmatikler ve Çorlu Sıfır Atık Mobil Uygulaması ile kent genelinde geri dönüşüm ve sıfır atık yatırımı gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızda vatandaşlarımızın ilgi ve desteklerini artırabilmek için de ödül mekanizmasını devre koyduk. Ödüllü Mobil Atık Merkezlerimize 5 litre atık yağ getiren vatandaşlarımız bunun karşılığında maske, bulaşık deterjanı veya su tasarruf aparatı alabiliyorlar. Ayrıca kalemmatikler sayesinde pet şişeler kaleme dönüşüyor. Çorlu Sıfır Atık Mobil Uygulaması ile de vatandaşlarımızı birebir sisteme dâhil etmiş oluyoruz.

Ülke Ekonomisine Önemli Katkılar Sunuyoruz”

‘Temiz Çorlu, Temiz Çevre ve Temiz Nefes’ anlayışıyla yürüttüğümüz çalışmalarımız çerçevesinde bu yılın ilk 8 ayında 44 bin kilogram bitkisel atık yağ, 1.250 ton cam atık, 1.850 ton ambalaj, 2.771 kilogram atık pil, 2.944 kilogram elektronik atık, 1.480 kilogram ömrünü tamamlamış lastik toplayıp geri dönüşüme göndererek ülke ekonomimize önemli oranlarda katkı sağladık ve sağlamaya da devam ediyoruz.

“Sıfır Atık Eğitimlerine Önem Verdik”

Yine 2022 yılı içerisinde sıfır atık konusunda 7 adet eğitim ve bilgilendirme toplantısının yanı sıra çevre etkinliği ve kampanyalar düzenledik. Yıl içerisinde ilk ve orta dereceli okullarda Sıfır Atık Yönetim Sistemi konularında eğitmenler ve belediye personelimiz tarafından öğrencilerimize yönelik eğitimler gerçekleştirdik. Çocuklarımızı teşvik edebilmek için okullarımızda geri dönüşüm kampanyaları düzenlemeye de devam ediyoruz.

Her şey daha güzel, temiz ve yemyeşil bir kent ortaya koyabilmek için. Bu doğrultuda Çorlu Belediyesi olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.