Sezai Altekin seyircinin karşısına Nasreddin Hoca olarak çıkmaya hazırlanıyor

Ünlü tiyatro ve televizyon oyuncusu Sezai Altekin, seyircinin karşısına Nasreddin Hoca olarak çıkmaya hazırlanıyor.

Televizyon izleyicilerinin son olarak “İlişki Durumu Karışık” dizisinde seyrettiği ünlü oyuncu, Halide Edip Adıvar’ın 1937 yılında yazdığı ve bugüne kadar hiç oynanmamış oyununda 20. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında İstanbul seyircisi ile sadece bir kez buluşacak. Tiyatroda son olarak Picasso rolünü canlandıran Altekin, “Nasrettin Hoca’nın ince mizahı ve derin felsefesinden çok etkilendiği için”, rolü hemen kabul ettiğini belirtti.

Nasrettin Hoca’nın ölümünden sonra Shakespeare ile hayali buluşmasını ve dünyaya tekrar beraber gelmelerini anlatan oyun, batının ruhunu yitirmesini anlatıyor. Oyunda Shakespeare rolünü, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Levent Öktem oynuyor.

Nedim Saban, bugüne kadar hiç sahnelenmemiş olan oyunun biçim ve içerik açısından oynanmaya değer olduğunu kanıtlayarak, ünlü sinemacı Elia Kazan ve eşi Frances Kazan’ın New York’da sahneye koymaya çabalamış oldukları oyunun tekrar hayat bulmasına çaba gösteriyor.

7 Mayıs Cumartresi günü 15.00’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde bir okuma tiyatrosu etkinliği olarak sahnelenecek olan oyunda, ustalardan oluşan çok büyük bir kadro yer alıyor. Shakespeare ile Nasrettin Hoca’nın ahiretteki bir hayali buluşmasını konu edinen oyunda tiyatro seyircisinin wn son “Leyla’nın Evi’nde izlediği “, CELİLE TOYON da “HALİDE EDİP” karakterine hayat veriyor.

NEDİM SABAN’ın rejisini, ÇİĞDEM ERKEN’in müziklerini, HATİP KARABUDAK’ın ışık tasarımını gerçekleştirdiği oyunda ayrıca AYŞE KÖKÇÜ, ERASLAN SAĞLAM, MAHPERİ MERTOĞLU, TİRAJE BAŞARAN, METİN ZAKOĞLU, UMUT DEMİRDELEN, HALİM ERCAN, CEM GÜLER, DİCLE ALKAN, MERAL ASİLTÜRK, MURAT USTA, UMUT AVCI, KORAY KURT, MURAT TURHAN, ÖMER ACAR, ECE MÜDERRİSOĞLU, BURAK İLEMLER rol alıyor.

90 dakika sürecek olan etkinliğin ardından, aynı gün 17.30’da Prof. Ayşın Candan, moderatörlüğünde “HALİDE EDİP TİYATROSU” paneli düzenlenecek. Panele Halide Edip’in biyografisini yazan İPEK ÇALIŞLAR, Halide Edip Tiyatrosu üzerine çalışan DR.ESRA DİCLE VE NEDİM SABAN da katılıyor.

20.İstanbul Tiyatro Festivali çerçevesinde ücretsiz olarak sahnelenecek olan etkinlik için [email protected] adresinden rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.