‘Sessiz İstila’ yapımcısı serbest bırakıldı

Sessiz İstila kısa filminin yapımcısı Hande Karacasu, dün Sakarya’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Dün YouTube üzerinden yayınlanan ve 1,8 milyondan fazla izlenen film, Twitter’da göç ve göçmen karşıtlığı gibi konularda tartışmalara yol açmıştı.

Zafer Partisi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada filmin halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmediğini belirtti.

Fragmanı Twitter üzerinden yayınlanan ve ardından YouTube’a yüklenen filmde, 2043 yılında Suriyelilerin Türkiye’de yönetimde ve sosyal hayatta hakim bir konuma geldiği, Türklerin ise iş bulamadığı ve Türkçe konuşamadığı bir senaryo gösteriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bahse konu olan video içeriğinde sığınmacılar ve düzensiz göçmenlerle ilgili bilgileri manipüle edip gerçekleri çarptırarak yayınlayan H. K. isimli şahıs Sakarya’da, ayrıca Suriyeli sığınmacılar ve düzensiz gözmenlerle ilgili provokatif paylaşımlarda bulunan Militer Doktrin@militerdoktrin1 isimli/rumuzlu hesabın yöneticisi olduğu değerlendirilen H. D. isimli şahıs ise İstanbul’da yakalanarak adli işlemlere başlanılmıştır” denilmişti.

İfadesi alınan Hande Karacasu serbest bırakıldı. Sosyal medyada kendisine yönelik yapılan ırkçılık suçlamalarına “Ben ırkçı değilim, vatanperver bir Atatürk Türkiyesi kadınıyım!” şeklinde cevap verdi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.