“Şeker Portakalı” Tiyatro Bozok tarafından sahneye taşınıyor

Dünya edebiyatının önde gelen eserlerinden “Şeker Portakalı” Tiyatro Bozok tarafından sahneye taşınıyor. Sahnelenme hakları, Editora Melhoramentos’dan alınan oyun 2018/2019 sezonu boyunca seyirciyle buluşacak.

Jose Mauro De Vasconselos’un kaleme aldığı ve dünya çocuk edebiyatının en sevilen eserlerinden olan Şeker Portakalı, Tiyato Bozok yorumuyla sahneye taşınıyor. Vasconcelos tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söylemiştir.

Oyun, çok fakir bir ailenin yaramaz ama zeki çocuğu Zeze’nin bahçelerindeki “Şeker Portakalı” fidanı ile arkadaşlığı ve şehrin en güzel arabasına sahip olan Portekizli ile dostluğunu anlatmaktadır.

Jose Mauro De Vasconselos’un yazdığı, Filiz Bozok’un uyarlayıp yönettiği oyunun çevirisi Ezgi Özel Karaçay tarafından yapıldı. Afiş Tasarımı illüstratör Sunghee Park’a ait olan Şeker Portakalı’nın yapımcılığını Metin Bozok, organizatörlüğünü İlhami Akcan, ses ve ışık tasarımını Onur Çayırdere üstleniyor. Provaları yaklaşık iki ay süren oyunda; Gökhan Soykök, Büşra Kübra Pişkin, Naz Kaya, Alperen Biseli, Mücahit Bedri Nazifoğlu rol alıyor.

Sadece çocukların değil, yetişkinlerinde hayata, dostluğa, paylaşıma ve sevgiye dair pek çok şey bulacağı oyun, sezon boyunca tiyatro severlerle buluşacak.

blank

OYUN TARİHLERİ:

21 Ekim Pazar / 14.00
Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

1 Kasım Perşembe / 11.00 – 14.00 (iki seans)
Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi

3 Kasım Cumartesi / 12.00 – 14.00 (iki seans)
Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi

11 Kasım Pazar / 13.00
İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

ŞEKER PORTAKALI HAKKINDA

Çok fakir bir ailenin çocuklarından biri olan Zeze, 5 yaşında olmasına rağmen hayal gücü ve zekâsı çok gelişmiş, oldukça yaramaz bir çocuktur. Çok meraklı olan ve çevresindeki her şeyi keşfetmeye çalışan bu çocuk okumayı da erken yaşta öğrenmiştir, öğretmeninin gözdesi olmuştur. Yeni taşındıkları evde bahçedeki ağaçlardan biri olan şeker portakalı fidanı Zeze ile konuşmaya başlar ve çok iyi iki arkadaş olurlar. Zeze bir yandan yaramazlıklarına devam ederken diğer yandan da okuldaki başarısıyla öğretmeni ve çevresindekileri oldukça şaşırtır. Günün birinde Zeze bir yaramazlık neticesinde ayağını keser ve şehrin en güzel arabasına sahip olan Portekizli O’nu eczaneye götürür. Zeze Portekizli’den çok şey öğrenir ve bir süre sonra dost olurlar. Zeze bu dostluk sayesinde sevginin ne olduğunu anlamış ve eski yaramazlıklarını bırakmıştır.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.