Şarkılar neden dilimize takılır? İŞTE! Cevabı

İşte hepimizin içten içe merak ettiği bu sorunun bilimsel cevabı.

Sabah kalktınız, dilinize bir şarkı takıldı ve o şarkıyı gün boyunca içinizden ya da dışınızdan mırıldanıp durdunuz. Binlerce kez yaşadığımız bu olaya sebep olan şeyi hiç merak ettiniz mi?

Londra’daki Goldmiths Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı, bu olaya yönelik bir araştırma yaptı. Dünya genelinde insanların diline dolanan 5 binden fazla şarkıyı inceleyen araştırmacılar, hemen hemen hepsinin nakaratlarının basit sözlerden oluştuğunu tespit etmişler.

Nörolog Oliver Sacks, Musicophilia adlı kitabında dile dolanan şarkılar için ‘beynimizin müziğe karşı aşırı hassasiyetini gösteriyor’ tanımlamasında bulunuyor. Müzik tekrarlardan oluşur ve dilimize dolanan şarkılardan kurtulmanın zorluğunun bundan kaynaklanabileceği belirtiliyor. Yani şarkının tümünü söylemektense hafızamıza takılan bölümlerini tekrarlayıp dururuz. Tekrarlar, hatırlamamızı etkileyen en önemli faktördür.

Peki dilimize dolanan bu şarkılardan nasıl kurtuluruz? Bunun en iyi yolu başka bir şeyle ilgilenmek. Bilişsel mekanizmamızın bir parçası olan ve sesleri hatırlayıp tekrar etme işlevi gören iç kulağımız, dilimize dolanan şarkının da etki alanına giriyor. Kontrol edemediğimiz bu alana istediğimiz kadar ‘sus artık’ demek bir işe yaramayacak, hatta durumu olduğundan daha beter hale getirecektir. Dolayısıyla yapılacak en iyi şey, onu başka bir görevle oyalandırmaktır.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.