Salgın döneminde en çok Sabahattin Ali okuduk

Avrupa’nın en büyük kitabevi olan BKM Kitap’ın araştırmasına göre Türkiye’de salgın döneminde en çok okunan yazar Sabahatin Ali, en çok satan kitap ise İlber Ortaylı’nın “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” adlı kitabı oldu.

BKM Kitap, kitapseverler için “Pandemi günlerinde kitap alışverişinde neler değişti?” sorusuna yanıt verecek nitelikte bir tablo açıkladı. Türkiye’nin ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan 10 Mayıs 2020 tarihine kadar olan iki aylık dönemdeki kitap alışverişleri istatistikleri ilginç bilgileri gözler önüne serdi.

BKM Kitap’ın salgın döneminde alışveriş yapan kitapseverler üzerinden oluşturduğu istatistikler internetten kitap siparişi verenlerin büyük çoğunluğunun (yüzde 35) 25-34 yaş aralığında toplandığını gösterdi. Ayrıca sipariş veren kitapseverlerin yüzde 60’ının kadın olması artık kadınların kitap okuma alandaki liderliğini pekiştiren bir rakam oldu.

EN ÇOK KİTAP SİPARİŞİ VERİLEN İL İSTANBUL

Salgın dönemine ilişkin ortaya çıkan bir diğer veriye göre, en çok kitap siparişi verilen iller İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Mersin, Konya, Adana, Kayseri şeklinde sıralandı.

Nüfusa göre en çok kitapseverin bulunduğu iller ise sırasıyla Bursa, Bilecik, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Yalova, Karabük, Denizli, Balıkesir ve Erzincan oldu.

EN ÇOK SATAN KİTAP

Ayrıca salgın döneminde internet üzerinden yapılan siparişlere göre 11 Mart-10 Mayıs 2020 döneminde en çok satan 10 kitap şu şekilde sıralandı:

1- “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”, İlber Ortaylı

2 “İçimizdeki Şeytan”, Sabahattin Ali

3- “Kral Şakir 8 – Macera Adası!”, Varol Yaşaroğlu

4- “Şeker Portakalı”, Jose Mauro de Vasconcelos

5- “Simyacı”, Paulo Coelho

6- “Bir İdam Mahkûmunun Son Günü”, Victor Hugo

7- “1984”, George Orwell

8- “Körlük”, Jose Saramago

9- “Hayvan Çiftliği”, George Orwell

10- “Otomatik Portakal”, Anthony Burgess

EN ÇOK OKUNAN YAZAR

Salgın döneminde en çok okunan 10 yazar ise şöyle:

1- Sabahattin Ali

2- Stefan Zweig

3- Ahmet Ümit

4- Franz Kafka

5- Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

6- George Orwell

7- Varol Yaşaroğlu

8- Zülfü Livaneli

9- Beyza Alkoç

10- Jose Mauro de Vasconcelos

Yine salgın döneminde en çok okunan tür roman oldu. Diğer en çok okunan türler ise edebiyat, çocuk, sınavlara hazırlık, eğitim ve tarih kitapları olarak sıralandı.

Okurların en çok kitap alışverişi yaptığı gün pazartesi olarak belirlenirken, kitap dışında en çok satan ürünler kitap okuma gözlüğü, puzzle, mandala, boya kalemleri oyun kartları oldu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.