Rusya Ukrayna’daki diplomatlarını tahliye ediyor

Rusya, Ukrayna’daki diplomatlarını tahliye etmeye başladı. Reuters haber ajansı, Kiev’deki Rusya Büyükelçiliği’nden Rus bayrağının indirildiğini açıkladı.

Rusya-Ukrayna krizinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rusya tarafından Kiev’deki büyükelçilik binasıyla birlikte Odessa, Lviv ve Harkov konsolosluklarındaki personellerin tahliyesine başlandığı öğrenildi.

Rus basınının Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberde, personellerin tahliyesine başlandığı belirtildi. Bakanlık yetkilileri, bunun planlı bir prosedür olduğunu, güvenlik nedeniyle büyükelçilik ve konsolosluklarda önlemler almaya devam edeceklerini duyurdu.

Reuters’ın geçtiği haberde ise Ukrayna’daki Rus Büyükelçiliği’nin binadaki Rus bayrağını yarıya indirdiği bilgisi yer aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, “Ukrayna makamları Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerinin aksine Rus dış temsilciliklerinin çalışanlarına yönelik fiziksel şiddet tehditlerine hiçbir şekilde tepki vermemektedir. Bu koşullar altında birinci önceliğimiz Rus diplomatlar, büyükelçilik ve başkonsolosluk çalışanları ile ilgilenmek. Bu kişilerin canlarının ve güvenliklerinin sağlanması için Rusya yönetimi, Ukrayna’daki dış misyonlarının personelini tahliye etme kararı aldı. Söz konusu karar en kısa zamanda uygulanacak” ifadeleri kullanılmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanımasının ve bu bölgelere birliklerini konuşlandırmasının ardından, ABD ve müttefikleri Rusya üzerindeki yaptırım baskısını artırmaya çalışıyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.