gazetemag tv

Rusya, siber saldırılara karşı internetsiz mesajlaşma sistemi geliştiriyor

Rus savunma sanayisi Rostec’e bağlı JSC Ruselectornics şirketi, telefon ve mesajlaşma uygulamalarının fonksiyonlarını birleştirerek bir iletişim sistemi üzerinde çalışıyor. Üretilecek sistemle kurum ağı içerisinde bir veya birden fazla kişiye aynı anda sesli ve görüntülü arama, mesaj ve dosya gönderilebilecek. Sistemin en önemli özelliği ile internet bağlantısı olmadan çalışabilmesi. Böylece siber saldırıların gündemde olduğu bir dönemde, hacker ve yabancı istihbarat kurumlarının konuşma ve yazışmalara ulaşması engellenebilecek.

‘Hiçbir sürprize yol açmayacak’

Konuyla ilgili açıklama yapan Ruselectronics Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arseniy Brıkin “Son dönemde gerçekleşen siber saldırılar yurtışında üretilen iletişim sistemlerinin birçoğunun zayıf olduğunu gösterdi. Bununla mücadele etmek için hiçbir sürprize yol açmayacak ve yasadışı dış müdahalelerden korunma sağlayacak bir Rus iletişim teknolojisi ürünleri geliştiriyoruz. Her türlü formatta güvenilir bilgi aktarımı sağlayan bu teknoloji, bilgi koruması açısından da eşsiz” ifadelerini kullandı.

‘Farklı bir veri koruma yapısına sahip’

Henüz bir isim verilmeyen yeni iletişim sistemi dün Ruselectronics iştiraki Bulat şirketi tarafından Rusya Bilgi Teknolojisi Konferansı’nda (CIPR) tanıtıldı. Bulat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Viktorya Rassomagina, sistemin devletin vatandaşlarıyla irtibatında da kullanılabileceğini belirtti. Rassomagina, sistemin tamamen bir Rus yazılımı ile geliştirildiğini ve farklı bir veri koruma yapısına sahip olduğunu aktardı.

Rassomagina “Bütün bilgiler dış ve görsel sunucularda değil, şirket içinde depolanıyor. Bu nedenle herhangi bir dosya veya video kurum dışına çıkamıyor. Sistemden çıkan biri de bir daha giriş yapamıyor” ifadelerini kullandı.

Ruselectornics’in üzerinde son çalışmalarını yaptığı sistemin sonbahar döneminde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.