gazetemag tv

Ressam Burcu Erkal Salman’ın “Çöpten Sanata” sergisi açıldı

Ressam Burcu Erkal Salman’ın doğaya, önlenemez tüketim hırsına ve geri dönüşüm konusuna dikkat çektiği “Recycle-Çöpten Sanata” adlı sergi, 15 Ekim 2019 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Resim çalışmalarının yanı sıra düzenlediği ve katıldığı uluslararası workshoplar ve sosyal sorumluluk projeleriyle de tanınan Ressam Burcu Erkal Salman’ın “Recycle-Çöpten Sanata” adlı 5. solo sergisi sanatseverlerin ziyaretine açıldı. 2004’te ilk kişisel sergisini açan ve çalışmalarıyla Polonya’nın Jan Dlugosz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteklediği Uluslararası Sanat Sergisi’ne davet edilen tek Türk sanatçı unvanını taşıyan, Amerika, Hollanda, Rusya, Yunanistan ve Bulgaristan’daki sanatseverlerin koleksiyonlarında da eserleri bulunan Burcu Erkal Salman, “Recycle-Çöpten Sanata” sergisiyle tükenmekte olan doğanın sözcüsü olma misyonunu üstleniyor. İş ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla düzenlenen kokteylle Eva Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 15 Ekim 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Eserlerinde doğaya, önlenemez tüketim hırsına ve geri dönüşüm konusuna dikkat çeken Burcu Erkal Salman, “Recycle-Çöpten Sanata” sergisinde her gün tüketmekte olduğumuz ürünlerin atıklarına ve ambalajlarına sanatsal dokunuşlarıyla yeni bir ruh kazandırarak, yoğun kullandığı boya katmanlarıyla tüketim çılgınlığını ifade ediyor.

Burcu Erkal Salman Hakkında

1979’da İstanbul Nişantaşı’nda doğdu. Resim merakı, öğrencilik yıllarından önce başlayarak, okul sergileriyle devam etti. 1995’te LCC Lisan ve Kültür Merkezi’nde bir yıl stilistlik eğitimi aldı. Ardından moda tasarımı eğitimi için gittiği Los Angeles American Intercontinental University’e devam etti. 1999’da özel bir resim atölyesinde eğitim almaya başlayarak, çocukluğundaki pastel boyalara veda edip, yağlı boyayla yoluna devam etti. 2000-2004 arasında 3 karma sergiye katılan Burcu Erkal Salman, 2004’te ilk kişisel sergisini açtı. 2005’te sağlık sorunları nedeniyle resme ara veren Salman, 2000-2005 arasında figüratif olan tarzını, resme geri döndüğü 2011 yılında sürrealist ve kavramsal boyuta taşıdı. Resimleri, manevi dünyanın sembollerle bezenmiş soyut boyutuna geçmiş oldu. İçindeki hayalperest kadını tuvaline aktararak, resminde kendisi olan bir yola çıktı. Sanatçı çalışmalarına kendi atölyesinde devam ediyor. Sanatçının bugüne kadar toplam 35 karma 4 kişisel sergisi bulunuyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler