Rekabet Kurumu, Canon’a 38,3 milyon TL ceza verdi

Rekabet Kurulu, Canon’a rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 38,3 milyon lira idari para cezası verdi. Kurul, yaptığı incelemede Canon’un, yetkili satıcılarına asgari satış fiyatları ve asgari sipariş miktarları dayattığını, satış kanallarını kısıtladığını ve rakiplerinin ürünlerine erişimi zorlaştırdığını tespit etti.

Rekabet Kurulu, Canon Eurasia Görüntüleme ve Ofis Sistemleri AŞ’ye (Canon) 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 38,3 milyon TL idari para cezası verdi. Soruşturma sonucunda Canon’un, distribütörlerine ve bayilerine satış fiyatlarını dikte ettiğine, fiyat rekabetini engellediğine, tüketicilere seçenek sunmamaya ve fiyatları yükseltmeye yol açtığına karar verildi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Rekabet Kurulunun 23-21/411-M sayılı kararıyla Canon Eurasia Görüntüleme ve Ofis Sistemleri AŞ (CANON) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı Kanun) 4. maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik olarak 11.05.2023 tarihinde açılan soruşturma tamamlandı. Baskı, kopyalama, görüntüleme ile foto-video ürünleri, dijital SLR kamera, dijital video kamera, aynasız kompakt sistem kamera ve değiştirilebilir lens ürünlerinden oluşan optik ürünlerin üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren CANON, Türkiye’de söz konusu ürünlerin dağıtımına ilişkin faaliyet göstermektedir.

Bu kapsamda bahse konu ürünlerin dağıtımı distribütörler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Distribütörler de aralarında teknoloji perakende mağazaları, geleneksel kanalda faaliyet gösteren bayiler, çevrim içi pazar yerleri ile çevrim içi pazar yerlerinde aktif olan bayiler gibi yeniden satıcılar bulunan çeşitli toptancı ve perakendecilere Canon markalı ürünlerin yeniden satışını gerçekleştirmektedir.

Soruşturma süresince CANON’un sağlayıcısı olduğu Canon markalı ürünlerin yeniden satışını gerçekleştiren satıcıların veya bayilerin, bağımsız şekilde belirlemesi gereken satış fiyatlarına müdahale ederek yeniden satış fiyatlarını tespit edip etmediği incelendi. CANON’un muhtelif yeniden satıcıların fiyatlarını tespit etmek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğine yönelik olarak yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 04.06.2024 tarihinde yapıldı.

Sözlü savunma toplantısının ardından Rekabet Kurulu, 12.06.2024 tarihli ve 24-26/640-265 sayılı kararıyla CANON’un 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine ve dolayısıyla CANON’a 38.300.958,83 TL idari para cezası verilmesine hükmetti. “

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.