Reform yeterli değil! Almanya’da göç yasası ülke gündemine oturdu

Almanya, kalifiye işgücünün ülkeye göçünü kolaylaştırmak için yaptığı yasa tasarısıyla, ülkeye turist vizesiyle gelen ve burada iş bulan kişilere çalışma hakkı tanıdığını açıklamıştı. Yasanın bu hafta içerisinde onaylanması beklenirken ülke gündemi bu haberle çalkalandı. Alman basınında yasa tasarısı ile ilgili ek iyileştirmelere gereksinim olduğu ifade edilirken “Faydalı yabancılar Almanya’ya girebilirken, diğerleri Avrupa sınırlarındaki kamplarda unutulacak” denildi.

Türklerin ilk göç rotalarından olan Almanya yeni yasa tasarısıyla ülke gündemine oturdu. Almanya’da koalisyon hükümeti, kalifiye işgücünün ülkeye göçünü kolaylaştırmayı hedeflediği yasa tasarında Almanya’ya turist vizesiyle gelen ve burada iş bulan kişilerin ülkede çalışmasına olanak sağlayacak düzenlemeyi duyurdu. Tasarıya göre mesleki deneyim ve niteliğe sahip yabancı vasıflı işçiler Almanya’ya gelebilecek.

Yasanın bu hafta içinde Federal Meclis’te oylanması beklenirken DW Türkçe’de yer alan habere göre, Almanya’yı nitelikli yabancı iş gücü için daha cazip hale getirmeyi amaçlayan yeni göç yasasında bu amaç doğrultusunda bazı değişikliklere gidilmesi Alman basınının yorum köşelerinde ele alınıyor.

BASINDA ‘GÖÇ TASARISI’
Straubinger Tagblatt gazetesindeki yorumda yeni yasanın nitelikli gençleri Almanya’ya kazandırmada etkili olup olmayacağı sorgulanıyor:

Reform tek başına, yüksek nitelikli ve uluslararası bağlantılı insanları Almanya’ya kitleler halinde çekemez. Asya, Afrika veya Latin Amerika’dan genç ve başarılı insanlar, geleceklerini nerede şekillendireceklerini dikkatlice değerlendiriyorlar. Örneğin, Almanya’nın neredeyse hiçbir ülkede olmadığı kadar yüksek vergi ve harç talep ettiğini biliyorlar. Geçmişte bu durum caydırıcı olmadı. Çünkü karşı argümanlar daha güçlüydü. Almanya’ya gelenleri, iyi bir altyapı, güvenilir kurumlar, kapsamlı sağlık hizmetleri ve çocukları için yüksek kaliteli, ücretsiz eğitim beklerdi. Ancak son zamanlarda bu alanlarda durum pek de memnuniyet verici şekilde gelişmedi.”

‘ALMANYA’DAKİ SORUNLARIN DÜNYA FARKINDA’
Augsburger Allgemeine de benzer görüşlere yer veriyor:

“Bilgisayar uzmanları, yaşlı bakıcıları, mühendisler veya belirli zanaatkarlar bugün dünya çapında talep görüyor. Almanya’nın şu anda bazı sorunları olduğunun ise dünya farkında. Bu sorunlar çözüldüğünde, nitelikli iş gücü konusunda daha iyi bir sonuç elde edilebilir. Ancak bunlar zor sorunlar ve çözümleri de kolay değil”

Berlin’de yayımlanan Tageszeitung gazetesi ise koalisyon hükümetinin nitelikli işgücü göçü yasası üzerinde uzlaşmasını memnuniyetle karşılıyor:

“Koalisyonu oluşturan partiler, Bina Enerji Yasası’nın aksine Almanya’nın gereksinim duyduğu Nitelikli İş gücü Yasası’nı nispeten gürültüsüz patırtısız ve etkili bir şekilde ortaya koymayı başardı. Oluşan yeni taslak, muhtemelen bu hafta içinde Federal Meclis tarafından da kabul edilecek. Yasa uzun zamandır beklenen çok sayıda iyileştirmeyi içeriyor. Örneğin, nitelikli yabancı iş gücünü Almanya’dan uzak tutan bürokratik engellerin azaltılması planlanıyor. Ayrıca planlanan puanlama sistemi de iyi bir fikir.”

Lausitzer Rundschau ise başka bir soruna dikkati çekiyor:

“Yabancı iş gücünün Almanya’ya akın edeceği ve gelecekte ülkedeki refahı artıracağı varsayılsa bile, madalyonun diğer yönüne de bakmakta fayda var. Elbette düzenli göç, düzensiz göçten daha iyidir. Belki de ölümcül kaçış rotaları üzerinden artık daha az insan Almanya’ya gelir. Ancak şu anda yaratılan, muhtemelen güzel ve mükemmel bir göç dünyası. Faydalı yabancılar Almanya’ya girebilirken, diğerleri Avrupa sınırlarındaki kamplarda unutulacak.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.