Recep Tayyip Erdoğan: Aya sert iniş gerçekleştireceğiz

Dubai EXPO 2020 ziyareti sırasında Gençlik Pavilyonu’nda BAE’li gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müjdeyi verdi. Erdoğan, gelecek yıl aya sert iniş yapılacağını açıklayarak ”Cumhuriyetin 100. yılında yani gelecek sene milli e özgün roketimizde aya sert iniş gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dubai Expo’da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Pavilyonu’nda gençlerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne düzenlediği ziyaret kapsamında dün Dubai’deki EXPO 2020’de “Türkiye’nin Ulusal Günü Etkinliklerine” katıldı.

Gençlik Pavilyonu’nda BAE’lı Gençlerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere seslenerek “Sizlerin şahsında Körfez Bölgesi’ndeki ve gönül coğrafyamızın dört bir köşesindeki tüm gençlere selamlarımı gönderiyorum. Birleşik Arap Emirliklerinin geleceği olan siz kıymetli kardeşlerim de bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

”İSLAM DÜNYASININ GELECEĞİNE DAİR UMUTLARIM ARTIYOR”

İslam dünyasının geleceğine dair umudunun arttığını belirten diyen Erdoğan, “Toplantılar esnasında ufku ve vizyonu açık pırıl pırıl gençlere sahip olduğumuzu görmenin bahtiyarlığını yaşıyorum. Tabi o tabloyu gördüğümüz zaman Allah’ın rahmetinden umudumuzu kesmiyoruz. Ülkemizde Teknofest gençliği diye tarif ettim bu gençlik, önüne çıkartılan engelleri aşa aşa yoluna kararlılıkla devam ediyor. Sizlerin hayata umut ve heyecanla bakmanız bize de yeni hedefler için cesaret ve ilham aşılıyor. Sizlerden aldığımız güçle, biz de daha güzel daha müreffeh daha huzurlu bir dünyanın tesisi için gece gündüz demeden çalışıyoruz” dedi.

“MİLLİ UZAY PROGRAMIMIZI GEÇTİĞİMİZ SENE AÇIKLADIK”

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri gençliği arasındaki irtibatı ve işbirliğini güçlendirmek için yeni adımlar atıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Dün Abu Dabi’de gençlik alanında işbirliğine dair mutabakat muhtırasını imzaladık. Böylece gençlerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri yolunda önemli bir eşiği daha aşmış olduk. Sizlerin de bu mutabakatın ruhunu hayata geçirme yönünde gereken çabayı göstereceğinize inanıyorum. Gençler olarak sizlerden Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında gönül elçileri olarak hareket etmenizi bekliyoruz. İki dost ve iki kardeş ülke olarak geniş bir yelpazede ciddi işbirliği imkanlarına sahibiz. Özellikle uzay programları ve yenilikçi teknolojiler alanlarında benzer vizyonları paylaştığımızı görüyoruz. Uzun süreli bir planlama ve çalışmanın ürünü olan milli uzay programımızı geçtiğimiz sene açıkladık.”

“ÖZGÜN ROKETİMİZDE AYA SERT İNİŞ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Erdoğan, açıklamalarını şu şekilde noktaladı:

“Cumhuriyetin 100. yılında yani gelecek sene milli ve özgün roketimizde aya sert iniş gerçekleştireceğiz. Uzay programımızı açıkladığımız günlerde Birleşik Arap Emirlikleri de umut olarak adlandırdığı Mar misyonunu gezegenin yörüngesine başarıyla yerleştirmişti. O dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile Sayın Bakan Amirinin sosyal medya üzerinden iki ülkenin uzay programlarına karşılıklı takdirlerini ifade etmesi dostluğumuzun baki olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Geçtiğimiz günlerde yörüngedeki birinci yılını tamamlayan Umut, esasen hepimizin umudunu temsil ediyor. Merhum Şeyh Zayed’in misyonunu takip ederek elde edilen bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Türkiye ve Birleşik Arap Emirliklerinin girişim, yenilik ve yatırım ekosistemlerinin birbirini tamamlayıcı olduğunu düşünüyorum. Dubai EXPO’sunun teması olarak belirlenen zihinleri birleştirmek, geleceği oluşturmak tam manasıyla bu ahengi yakalamamız gerektiğine işaret ediyor. Bu çerçevede uzay, teknoloji sartap şirketleri ve bilimsel işbirliği gibi alanlarda ortak çalışmalarımızı hızla geliştirmeliyiz. Uzay ajanslarımızın da önümüzdeki dönemde etkin işbirliği yapması ve tecrübe paylaşımında bulunması müşterek menfaatlerimize olacaktır. Hep söylediğimiz bir şey var, ‘Kader gayrete aşıktır’ Bilim, ilim, hikmet ve idrak için önce inanç sonra da gayret gerekir. Hayallerimizi ve hedeflerimize ancak bu şekilde gerçeğe dönüştürebiliriz. Sizlerin ışıldayan gözlerinizde bu inancı, bu azmi ve bu gayreti görüyorum.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.