Project’08 ‘Algının Dönüşümü’ne ışık tutuyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından ‘Algının Dönüşümü’ temasıyla bu yıl sekizincisi düzenlenen Project’08, fotoğraf, heykel, video ve dijital sanat çalışmalarının yer aldığı serginin açılışıyla başladı. Festival, 1-7 Haziran tarihleri arasında santralistanbul Kampüsü’nde etkinlik ve atölyelerle devam edecek

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin hayata geçirdiği sanat, tasarım ve iletişim festivali Project’08, bu yıl sekizinci kez sanatseverle buluşuyor.1-7 Haziran tarihleri arasında santralistanbul Kampüsü’nde devam edecek olan festival, “Algının Dönüşümü” temasıyla katılımcıları algının dönüştürücü gücü üzerine düşünecekleri bir yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu ve Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Derya Yücel’in açılış konuşmalarıyla başlayan festivalin ilk gününde BİLGİ öğrencileri ile sanatçıların fotoğraf, heykel, video ve dijital sanat çalışmalarının yer aldığı serginin açılışı gerçekleşti.

Temasını belirlerken algının bireyler arasında gösterdiği farklılıktan yola çıkan festival, tarihsel, sanatsal, bireysel ve toplumsal anlamda algı kavramının nasıl dönüştüğünü inceliyor. “Algı nasıl oluşur?”, “Algı bireyden topluma mı yoksa toplumdan bireye mi yayılır?”, “Sanatçılar eserlerinde yeni bir algı mı yaratır, yoksa var olan toplumsal algıyı mı yansıtır?” gibi sorulara sanatla yanıt arayan festivalde algı kavramı çok yönlü olarak ele alınıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Derya Yücel, “Algılarımız genellikle kendimize özgü deneyimlerimizle şekillenir. Tıpkı sanat gibi gerçek dünyanın kişisel yorumlarına da yer vererek algının sosyal, teknolojik ve bireysel olarak dönüşümüne tanıklık etmemize olanak sağlayan bir sergi oluşturduk. Çağdaş sanatın farklı disiplin ve jenerasyonlarından sanatçıları bir araya getirdiğimiz ve çeşitli bakış açılarını izleyiciye sunduğumuz bir organizasyon oldu” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı Sahne Sanatları Alanı öğrencileri Bilge Başak Kızıltan, Begüm Çoklar, Öykü Gür, Selim Cizdan, Ünali Seyhun Altınok’un ‘Solo Improvisations’ başlıklı dans performansının da izleyiciyle buluştuğu açılış günü, Ogeday Ergüven, Anıl Çelik ve Barış Zorbey Tan konserleriyle sonlandı.

1-7 Haziran’da santralistanbul Kampüsü’nde devam edecek olan festivalde müzik, tiyatro, gastronomi, dans, sinema gibi birçok farklı alanda “Algının Dönüşümü”nü odağına alan seminer, etkinlik, atölye ve gösterimler sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.