Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük İstanbul depreminin büyüklüğünü söyledi

Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük İstanbul depreminin Kumburgaz fayında olacağını ve minimum 7.2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini söyledi.

Kandilli Rasathanesi’nin muhtemel bir İstanbul depremi için yaptığı uyarıları değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depreminin, Silivri açıkları ile Yeşilköy açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay kolunda olabileceğini belirtti.

Deprem araştırma çalışmalarında son verileri açıklayan Kandilli Rasathanesi yöneticileri, Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece’yi içine alan fay parçasında anormallik yaşandığını açıklamıştı.

Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, “Eldeki verilere göre Silivri açıklarından Büyükçekmece’ye doğru uzanan orta segmentin gelecekte meydana gelebilecek depremler için aday olduğu şeklinde yorumlanabilir. Hız kontrasları olası kırılmanın olacağı yerleri gösteriyor” açıklamasında bulunmuştu.

“KANDİLLİ’NİN SÖYLEDİKLERİ DOĞRU”

Kandilli’nin bu açıklamasını yorumlayan, Prof. Dr. Görür, “Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir” ifadelerine yer verdi.

‘7.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE…’

Twitter hesabından açıklama yapan Görür’ün şunları kaydetti:

“Arkadaşlar, çoğu arkadaş Kandilli’nin Marmara’da yapmış olduğu yeni açıklama ile ilgili benim fikrimi soruyor: anlıyorum ki açıklamalarımız herkese doğru ve yeterince ulaşmıyor. Ben senelerdir Marmara’da kilitli olan faylardan birinin de Silivri açıkları ile Yeşilköy açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay kolunun olduğunu söylüyorum.

Beklenen depremin büyük bir olasılıkla bu kol üzerinde olacağını ve minimumum 7.2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini ifade ediyorum. Dolayısıyla, Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.