Prof. Azmi Özcan ”Avrupalıların İlk İslam Ansiklopedisini hazırlamalarındaki amaç sömürgecilikti”

12. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında gerçekleşen “Türkiye’de Ansiklopedi Geleneği ve Kocaeli Ansiklopedisi” panelinde konuşan Prof. Özcan önemli açıklamalarda bulundu

12. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Ansiklopedi Geleneği ve Kocaeli Ansiklopedisi” panelinde akademisyenler önemli açıklamalarda bulundu. Panele katılan akademisyen Prof. Dr. Azmi Özcan İslam Ansiklopedisi’nin Avrupalılar tarafından hazırlanmasının hazin olduğunu belirterek, “Bu ansiklopedi, sömürgecilerin hedef ülke ve insanlarını daha iyi çözebilmek, analiz edebilmek ve oralarda sürdürülebilir sömürge politikaları geliştirmek için bilgi edinme amaçlarına matuf olarak yazılmıştır” dedi.

AMAÇ SÖMÜRGE POLİTİKALARINI GELİŞTİRMEKTİ

Prof. Dr. Azmi Özcan, Kocaeli Kongre Merkezi Selim Sırrı Paşa Salonu’nda ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi’nin oturum başkanlığında düzenlenen panelde görüşlerini açıkladı. Akademisyen ve Cumhurbaşkanlığı Eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’in de yer aldığı panelde konuşan Prof. Dr. Azmi Özcan, Türkiye’deki ansiklopedi geleneğini anlattı. Akademisyen Prof. Dr. Azmi Özcan, “Çok geç başladı ama kültürümüzde tezkere, menkıbe, ahbar, buğcem adlarıyla ansiklopedi mahiyetinde çok eser var. Fakat bugünkü kast ettiğimiz anlamda Ansiklopedicilik sadece bizde değil, Dünya’da da geç başlayan bir süreç ama bizim açımızdan en hazini İslam Ansiklopedisi’nin Avrupalılar tarafından hazırlanmasıdır. Sömürgecilerin hedef ülke ve insanlarını daha iyi çözebilmek, analiz edebilmek ve oralarda sürdürülebilir sömürge politikaları geliştirmek için bilgi edinme amaçlarına matuf olarak yazılmıştır” dedi.

“İLK İSLAM ANSİKLOPEDİSİ”

Prof. Özcan “Leiden Brill Hollanda’da basılan İngilizce bir ansiklopedi. 1913’te teknik anlamda basılıyor ama öncesinde oryantalizm geleneği ile 1750 tarihinden itibaren bir birikim. Baskı süreci 1913’ten itibaren 40 yıl devam etmiştir. Bütün Dünya’da İslam hakkında bilgi aradığınızda karşınıza çıkan ilk kaynak burası ve bunu hazırlayanlarda oryantalistlerdir” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE İSLAM ANSİKLOPEDİSİNİ HAZIRLAMAK 40 YIL SÜRDÜ”

Prof. Özcan “Her hazırlanan ansiklopedi onu hazırlayan kadronun değerini ve hassasiyetini yansıtır. Türkiye İslam ansiklopedisi 1988 bu ihtiyaca binaen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Diyanet Vakfı tarafından çok acil kodlu olarak başlatıldı. Başlangıçta 6 cilt olarak düşünüldü ve bunun iki senede hazırlanması planlandı. İşin içine bir girildiği zaman, onun öyle çok çabuk bir şekilde, içinden çıkılacak gayya kuyu olmadığı anlaşıldı. Bu çalışma 40 yıla yakın bir süre devam etti. 26 bin madde, Hem Türk Tarihi Hem İslam Tarihi ile ilgili her madde alanındaki uzmanları tarafından ele alındı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.