Payitaht, bomba ile sarsıldı

TRT’nin Cuma akşamları izleyenlerini ekrana kilitleyen dizisi Payitaht Abdülhamid’in dün gece yayınlanan bölümünün sonunda, Payitaht’a Theodor Herzl ile birlikte gelen bombanın Hiram tarafından tren hattında patlatılması damgayı vurdu.

Ve bu bombanın patlatılmasının amacı; Mahmud Paşa’nın devletin parasını yatırdığı Rumeli Demir yolu hisselerinin olduğu treni havaya uçurmaktı. Oysa Sultan’ı can evinden vuran kıymetlisi Fatma Pesent Hanım’ın da içinde olmasıydı.

Yönetmenliğini Serdar Akar’ın üstlendiği, senaryosunu Uğur Uzunok’un kaleme aldığı dizinin dün geceki en çarpıcı sahnelerine gelince:

Sultan’dan gecenin sözü: “Tarih boyunca bize hasta adam diyenler yanılacaklar”

Geçtiğimiz hafta Melike’nin kendisine getirdiği aynanın içindeki zehri içmiş gibi yaparak ihanet edeni bulmak için hasta numarası yapan Sultan Abdülhamid, Paşaların karşısına sapasağlam çıkınca şaşkınlık yarattı… Ve onlara “Tarih boyunca bize hasta adam diyenler yanılacaklardır. Bize hasta adam diyenler, bilsinler ki bizi öldürmeyen her hastalık daha da kuvvetlendirecektir. Bedenimizi zehirleyebilirlerdi lakin aklımızı, kalbimizi zehirlemeye muvaffak olamazlardı, olamadılar da!” diyerek dizinin çarpıcı cümlelerinden birine imza attı.

Mahmud Paşa yine çıkış yolu buldu…

Mahmud Paşa, ihanetten Paşalığının elinden alınmasıyla birlikte Sultan’a kendi planlarını ve o planları tehdit altında yapmak zorunda bırakıldığını açıklayarak yine kendini temize çıkartmanın yolunu buldu… Fakat Sultan’ın şüpheleri hala kendisi üzerinde devam ediyordu…

Sultan’ın “Hürriyet istersiniz… Hür değil misiniz?” sözü sosyal medyayı yıktı geçti!

Hürriyet peşinde koşan talebeler, Abdülhamid’in muhafızları tarafından vurulduğu sanılan gazeteci Samir’in ‘Kızıl Sultan’ diyerek yazdığı muhalif yazılarla “Sultan’ın sesini kesmeye geldik. Sultan susacak, hürriyet gelecek!’ nidaları atarak ayaklanıp sokağa döküldüler. Nuruosmaniye’de karşılarına dikilen Sultan Abdülhamid’i gördükleri ve konuşmasıyla etkilendikleri sahne gecenin en çok ilgi gören bölümlerinden biriydi. Bu talebelerin çoğunun kendi yaptırdığı Tıbbiye Şahane, Mühendishane Hümayun ve nice açtığı okulda okuduklarını öğrenen Abdülhamid, onlara şunları söyledi: “Biz tahta geçtiğimizde kaç gazete çıkardı Patitaht’ta? Şimdi kaç gazete çıkar… Bizim saltanatımızda İstanbul’dan ta Berlin’e trenle kaç günde gidilirdi… Şimdi trenle üç güne varırsınız. Hürriyet istersiniz… Hür değil misiniz? Payitahtımda isteyen camisine giriyor, isteyen için en büyük kiliseler hür… Türkü, Arnavudu, Kürdü, Çerkezi, Rumu, Ermenisi, Boşnağı… Hangi milletin huzuruna dokunulmuş devletimizde? Size hürriyeti fısıldayanlar ne istiyor peki? Bu milletlerin isyan etmesini, ayaklanmasını, ayrılmasını istemiyor mu? 600 yıllık devleti yıkmak istemiyorlar mı? Sizleri mekteplerinizde memleketin refahı için çalışmaktan alıkoyup sokaklara dökmek istemiyorlar mı? Benim Devr-i Saltanatımda kimin canına dokunulmuş ki bir muharririn canına kast edeyim… Peki.. Garbın uşakları bizim canımıza kast edince neden sokaklara dökülmediniz? Sizler benim göz bebeğimsiniz. Tahsilinizi bitirecek ve bu memleketi yükseltmek için çalışacaksınız. Lakin unutmayın. Şu dört esastan biri yıkılırsa devlet yıkılır… Din-i İslam, Hanedan-ı Saltanat-ı Seniyye, Hükümet-i Türkiyye ve Payitaht-ı İstanbul…” Sultan’ın bu konuşmasının paylaşımları sosyal medyayı yıktı geçti.

Seniha Sultan harem sevdasından vazgeçti lakin ihanet damgasını da yedi…

Bidar Kadın’ın tek derdi olan haremdeki kızın yaşaması ve konuşmasıydı… Ve Seniha Sultan’ın bu işin içinde olduğunu ortaya çıkarttı. Seniha Sultan eşi Mahmud Paşa’yla birlik olmadığını ispat için Harem yönetiminden vazgeçti. Ancak hastaneye gidip kızı kaçırmak isterken Bidar Kadın’a yakalanıp ihanet damgasını da yedi.

Jacop Abdülhamid’in kanatları altında…

Filistin’de Yahudi Devleti kurmaya çalışan Herzl’in babası Jacop, Abdülhamid’in yanına geldi. Ve kendisini hapiste tutan ve fikirleriyle dünyanın düzenini değiştirmeye çalışan oğlunun karşısında durmak, Osmanlı’nın yanında olmak ve kendini korumak için Sultan’ın kanatlarının altına girdi.

Başrollerinde Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu, Hakan Boyav, Saygın Soysal, İbrahim Kendirci, Berkan Şal, Can Sipahi, Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu ve Umut Kurt ve Zeynep Özder’in yer aldığı Payitaht Abdülhamid; 31 Mart Cuma her Cuma akşamı 20.00’de TRT 1’de.

6. Bölüm fragmanı:

GazeteMAG Arşiv Haberler