gazetemag tv

Pandemi bitse de çıkarmayın! Sadece İzmirlilere özel ‘maske’ uyarısı!

118 kişinin hayatını kaybettiği büyük depremin ardından İzmir’de asbest tehlikesi ortaya çıktı. Yıkılan binalardaki inşaat malzemelerinde, kanserojen etkiye sahip asbest mineralinin olduğunu belirten ASUD Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, maske uyarısında bulundu: Pandemi bitse de İzmirliler maskesini çıkarmamalı.

Koronavirüs vakaları düşüşe geçse de sadece İzmirlilere özel maske uyarısı geldi. 118 kişinin hayatını kaybettiği büyük depremin ardından İzmir’de asbest tehlikesi ortaya çıktı.

Maske konusunda uyarılarda bulunan Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari “Pandemi bitse de İzmirliler maskesini çıkarmamalı” dedi.

Yıkımı yapılan binalardaki inşaat malzemelerinde, kanserojen etkisi bulunan asbest mineralinin olduğunu belirten Ensari “Maskeli olmak İzmir halkına pandeminin desteğidir. En azından bu yolla zararlı partikülleri solumamış olurlar” diye konuştu.

‘KATİL TOZ’ OLARAK BİLİNİYOR

Ensari, ‘katil toz’ olarak bilinen asbest mineralinin maruz kalınması durumunda, başta kanser olmak üzere ciddi hastalıklara sebebiyet vereceğini söyledi. Ensari, asbestin, maruz kalma yoğunluğuna bağlı olarak 5 yıl ya da 20 yıl içinde kanser vakalarını ortaya çıkaracağını aktarırken, şöyle konuştu:

“Elazığ halkı da depremden sonra yoğun miktarda asbeste maruz kaldı. Çünkü o dönemde pandemi ve maske yoktu. Şimdi İzmir’de de aynı durum yaşanıyor. Kentsel dönüşüm ve deprem sonrası hasar alan binaların yıkımı sürüyor. Bu binalarda kullanılan asbest yıkımla birlikte açığa çıkıyor.

“ASBEST RAPORU ALINMIYOR”

Pandeminin İzmir halkına bir desteğidir maskeli olmak. En azından bu yolla ciddi miktarda partikülleri solumamış oluyorlar. Tıbbi maskeler belli partiküllere kadar koruyucu olabilir. Asbest maruziyetini yok etmek istiyorsanız daha gelişmiş ffp3 maskesi kullanmalısınız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kendi yıktığı binalar da var. Bu binalarda ve birçok yıkım alanında da asbest raporu alınmıyor. Bu nedenle ortama ciddi miktarda salınımı söz konusu oluyor.”

“TEHLİKENİN NE BOYUTTA OLDUĞUNU ANLATTIK”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e asbest tehlikesi ile ilgili ayrıntılı bir sunum yaptıklarını belirten Ensari, şöyle devam etti:

“Sayın Tunç Soyer, büyükşehir belediye başkanları bazında Asbest Söküm Uzmanları Derneği’ne ilk randevuyu veren kişi olmuştur. Kendisine sunum yaparak İzmir için tehlikenin ne boyutta olduğunu anlattık. Aliağa Gemi Söküm Merkezi ve şehir merkezindeki yıkımlarla açığa çıkan asbest konusunda bilgi verdik. Tunç Başkan gerekli iş birliğini yapacaklarını söyledi. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Belediyelerin mutlaka asbest söküm uzmanı istihdam etmesi gerekir. Çünkü asbest inşaat veya çevre mühendislerinin anlayabileceği bir konu değil. Uzmanlık gerektirir. Nasıl ki bomba olduğu zaman bomba imha uzmanı geliyorsa asbest olan yere de asbest söküm uzmanı gelmeli.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.