Oyuncular Sendikası’ndan Sabah Gazetesine kınama

Oyuncular Sendikası olarak; 4 Kasım 2015 tarihli Sabah Gazetesi’nin bazı oyuncuları Twitter’daki paylaşımları nedeniyle hedef göstermesini ve itibarsızlaştırılmaya çalışmasını sorumsuz gazetecilik olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz.

‘’Oyuncuları hedef alan, bu tarz nefret ve kutuplaştırmaya yönelik gazeteciliğin, zedelenmiş olan toplumsal barışı yeniden inşa etmek yerine olumsuz duyguları köpürtmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır. Düşünce ve ifade hürriyeti Anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır.

Ayrıca Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde yer alan

“Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Milliyet, ırk, etnisite, cinsiyet, dil, din, sınıf ve felsefi inanç ayrımcılığı yapmadan tüm ulusların, tüm halkların ve tüm bireylerin haklarını ve saygınlığını tanır. Gazeteci; her türden şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtan yayın yapamaz.”

cümlelerini de hatırlatmak isteriz. Söz konusu tweet’ler tamamen düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kamuoyu ile paylaşılabilir niteliktedir. Oyuncular Sendikası olarak milliyet, ırk, etnisite, cinsiyet, cinsel yönelim, dil, din, sınıf ve felsefi inanç ayrımcılığı yapmadan tüm meslektaşlarımızın yanındayız. Sabah Gazetesi’ni yapıcı, olumlu ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.’’

OYUNCULAR SENDİKASI

gazetemagoyuncular sendikası

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.