Oyuncular Sendikası Basın Bildirisi

Üyemiz Özgürefe Özyeşilpınar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda 2006 yılında başladığı oyunculuk görevini 2013 yılına kadar başarı ile sürdürmüş, 10 ayrı oyunda OYUNCU, 8 ayrı oyunda ise yönetmen yardımcılığı görevini başarı ile ifa etmiştir. Ancak 19-Aralık-2013’te Fareli Köyün Kavalcısı oyununda “kese’’ yerine ‘’ kutu ’’ dediği iddiası ile çalıştırılmakta olduğu usulsüz taşeron sisteminin işverene sağladığı nimetlerden faydalanılarak haksız şekilde işine son verilmiştir.

Olayın cereyan etmesinin ardından Tiyatro Müdürü Salih Efiloğlu ve dönemin Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin tarafından üyemizin görevden alınmayacağı yönünde sendikamıza türlü sözler verilmiş ancak bu görüşmeler devam ederken üyemizin “istifa etmiş” gösterilerek kurumla ilişiğinin kesildiği şaşkınlıkla fark edilmiştir. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yönetimi bununla da yetinmemiş, işine son vermiş olduğu üyemizi “göz önünde olmaması” şartıyla bir oyunda yardımcı yönetmen olarak görevlendirmiş, iş girişi yapılmak üzere yazışmalar yapıldığı dile getirilmiş ve ancak hiçbir şekilde geri alınmadığı gibi iki aya yakın bir süre sigortasız çalıştırılarak haksız şekilde emeğinden faydalanılmıştır.

Bunun üzerine açtığımız işe iade davası lehimize sonuçlanmış, İstanbul 12. İş Mahkemesi üyemizin başından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı olduğunu, taşeron iş ilişkisinin geçersiz olduğunu ve derhal işe iade edilmesi gerektiğine hükmetmiş ve bu karar Yargıtay tarafından da onanarak kesinleşmiştir.

Karardan sonra Özgürefe Özyeşilpınar’ın kuruma geri alınacağı yönünde çeşitli sözler veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yönetimi kararın kesinleşmesinden sonra dahi oyalama politikasını sürdürmüş, ancak yasal sürenin sonunda işe iade yapılmayacağını bildirmiştir. Olayın ardından göreve gelen kurumun mevcut Genel Sanat Yönetmeni Sn. Erhan YAZICIOĞLU ise üyemizin geri alımı için elinden gelen çabayı göstermiş ancak idarenin olumsuz tutumu nedeni ile bu girişimlerden de ne yazık ki bir sonuç alınamamıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları İdari Yönetimi bugün dahi (kesinleşmiş mahkeme kararına karşın) üyemizi işe geri almadığı gibi mahkemenin hükmettiği tazminatları da ödemeyerek kesinleşmiş yargı kararlarını hiçe saymakta, maddi ve manevi olarak zor durumda bulunan üyemizin durumunu gün geçtikçe ağırlaştırmaktadır.

Üyemiz Özgürefe Özyeşilpınar’ın Sendikamız Hukuk Birimi ile birlikte kararlılıkla sürdürdüğü hukuk mücadelesi, bugün birçok kurum tiyatrosunda usulsüz şekilde taşeron şirketler üzerinden istihdam edilen oyuncular ve teknik personel için emsal niteliğindedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları gibi yüz yıllık bir kurumun saygınlığına gölge düşüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kınıyor, taşeron işçiliğe karşı Oyuncular Sendikası olarak başlatmış bulunduğumuz hukuk mücadelemizi üyemiz olsun olmasın tüm sanat emekçileri adına her alanda sürdüreceğimizi saygılarımızla bildiriyoruz.

OYUNCULAR SENDİKASI

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.