Otomobil piyasası hakkındaki her şey Hürriyet Bizimle’de

Fulya Soybaş’ın moderatörlüğünde hazırlanan ‘Hürriyet Bizimle’ Youtube programında Hürriyet Ekonomi Otomotiv Editörü Taylan Özgür Dil, sıfır ve ikinci el araçlarla ilgili tüm gelişmeleri izleyicilerle paylaştı.

Fulya Soybaş’ın otomotiv dünyasını konu aldığı programına konuk olan Hürriyet Ekonomi Otomotiv Editörü Taylan Özgür Dil, en çok merak edilen soruları yanıtlandırdı. Üretim maliyetlerinin rekor seviyelere ulaşması, çip krizi gibi etkenlerle araç fiyatlarının yükseldiğinden bahseden Taylan Özgür Dil, tüm yaşananlara ve fiyat artışlarına rağmen sıfır ve ikinci el araç satışlarında ciddi bir talep olduğunu söyledi. Talebe rağmen araç tedariğinde sorunlar yaşandığından bahseden Taylan Özgür Dil, “Tedarik sorunu Rusya-Ukrayna savaşıyla daha büyük boyutlara ulaştı ve 2022 aynı tedarik sonuçlarını yaşayacağımız bir yıl oldu” dedi.

Sektör temsilcileriyle talep hesabı yaptıklarını da anlatan Dil, “Türkiye’de ortalama şu an 1 milyon araç talebi bulunuyor. Bu talebin karşılanamamasının nedenleri arasında tedarik, hammadde sorunları ve üreticilerin yeterli sayıda araç üretememesi bulunuyor” diye konuştu. Taylan Özgür Dil, araç siparişi verildiğinde ise tüketicinin kur farkıyla karşı karşıya kaldığını ve yıl sonuna kadar sıfır otomobillerde yüzde 40-50 oranında fiyat artış beklentisi olduğunu da sözlerine ekledi. Dil, ikinci el piyasasını ise “Sıfır otomobil fiyatını geçen bazı ikinci el otomobillerin satışa çıkarıldığını bile gördük. Buradaki piyasa çok değişken. İkinci el fiyatlarında satıcıların belirlediği rakamlar köpük yaratıyor. Sıfır otomobilde araç olmadığı için ikinci el piyasasındaki fiyatlar da artıyor” sözleriyle değerlendirdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.