Orman’dan 4 ilde eş zamanlı tatbikat

Orman Genel Müdürlüğü, 2022 yılı orman yangınları sezonuna hazırlık için AFAD ile koordineli olarak merkez Antalya olmak üzere Adana, Mersin ve Muğla’da aynı anda tatbikat düzenliyor.

ANKARA (İGFA) – Orman Genel Müdürlüğü’nü AFADF ile koordineli yangın tatbikatı 4 ilde eş zamanlı olarak yapıldı.

Antalya, Adana, Mersin ve Muğla’daki tatbikatlar kapsamında toplamda 900 aracın ve 20 ilden yaklaşık 5 bin personelin görev aldı.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, bu tatbikatla Türkiye olarak ayrı illerinde ve aynı anda birden fazla çıkabilecek yangınlara hazırlığı gözden geçirdiklerini söyledi.

Tatbikatların amacının yaz döneminde farklı il ve ilçelerde meydana gelebilecek orman yangınlarına karadan ve havadan müdahale, yangından etkilenen alanlarda tahliye planlamaları, geçici barınma alanlarına afetzedelerin yerleştirilmesi, bölgeye gönderilecek ayni ve nakdi yardımların koordinasyonu, aynı zamanda halkın bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesini sağlamak olduğunu kaydeden Karacabey, geçen yıl yaşanan akut durumun bu yıl da yaşanma ihtimaline karşılık, her türlü duruma hazırlıklı olmak için bu tatbikatların büyük önem taşıdığına söyledi.

Karacabey, “Bu hep tatbikat olarak kalsın ve geçen yılki gibi bir yangın yaşanmasın” dedi.

blank

Öte yandan bu yıl kullanılacak hava ve kara gücü ekipmanları hakkında da detaylı bilgi veren Karacabey, 21 bin personel, 1.359 arazöz, 692 iş makinesi ve 2 bin 270 adet ilk müdahale aracından oluşan kara gücüne ek olarak, KGM, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na ait 25 helikopter, 2 uçak, 1 İHA, 185 adet dozer, 12 su tankeri, 25 adet greyder, 1913 adet ekskavatör ve 229 treyler rezerv güç de gerekmesi halinde orman yangınları için hazır bulundurulacağını sözlerine ekledi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.