Organik atıklar gübreye dönüştürülüyor!

Lüleburgaz Belediyesi kent genelindeki organik ve bitkisel atıkları kompost makinesi aracılığıyla gübre haline getirmeye başladı.

Daha yaşanabilir ve temiz bir kent için kolları sıvayan Lüleburgaz Belediyesi bir çevreci yatırımı daha faaliyete geçirdi. Belediye bu çerçevede pazar yerlerinde artan sebze ve meyve artıklarıyla, lokanta ve yemekhanelerden topladığı yemek artıklarını dönüştürmeye başladı. Dönüştürülen atıklar torf isimli gübre haline getirilerek doğaya kazandırılıyor.

Vatandaşa dağıtılacak

Kompost makinesinin dönüştürdüğü atıklar ise 5’er litrelik poşetler halinde vatandaşa gübre olarak dağıtılacak. Gübreler, vatandaşlar tarafından gerek bahçe gerekse saksı bitkilerinin toprağında kullanılabilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.