New York’ta ‘Türk Günü’ yürüyüşü

İletişim Başkanlığı New York’ta “Türk Günü Yürüyüşü” düzenledi

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda New York’ta, ABD’de Türk diplomatların Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmesine tepki amacıyla ilk olarak 1981’de düzenlenen ve sonraki yıllarda geleneksel hâle gelen “Türk Günü Yürüyüşü” düzenlendi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bu yıl 39’uncusu düzenlenen yürüyüşte Türk-Amerikan halkına hitap ettiği video mesajında, “Türkiye başta olmak üzere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan dahil Türk dünyasından binlerce kişinin katıldığı bu yürüyüşün gelenekselleşmesi bizim için son dereceli anlamlı ve değerli.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını katılımcılara ileten İletişim Başkanı Altun, “Vatanımızdan uzakta yaşadığımız yerlerde, ülkemizin sesini, kültürünü, değerlerini yaşatmak ve yansıtmak gerçekten çok kıymetli. Biz ana vatanıyla bağını koparmayan, güçlü bağlarını devam ettiren Türk-Amerikan toplumunun her bir mensubunu, milletimizin bir temsilcisi ve adeta ‘vatandaş diplomat’ olarak telakki ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanı Altun, Amerika’daki Türklerin sivil toplum ve siyaset hayatında daha etkin rol almasını her zaman desteklediklerini belirtti.

“AY YILDIZLA YÜZÜNCÜ YILA” TEMASI

İletişim Başkanlığının desteğiyle gerçekleştirilen yürüyüşün bu yılki temasının “Ay Yıldızla Yüzüncü Yıla” olarak belirlendiğini kaydeden İletişim Başkanı Altun, “Türk Günü Yürüyüşü gibi etkinlikler de Amerika’daki Türk varlığının yanı sıra birlik ve beraberliğimizin, dayanışma ve bağlılığımızın bir göstergesi oluyor. Ayrıca bu etkinliklerin, içinde yaşadığınız Amerikan toplumuna ülkemizin zenginliklerini tanıtan, milletimizin sesini ulaştıran bir fonksiyonu da bulunuyor.” diye konuştu.

Fahrettin Altun, New York Başkonsolosluğu, Washington Büyükelçiliği, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu başta olmak üzere yürüyüşün düzenlenmesine katkı sağlayan tüm dernek ve kuruluşlara teşekkür etti.

YÜRÜYÜŞ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türk-Amerikan toplumunun birlik ve beraberliğinin sağlanması açısından önem taşıyan Türk Günü Yürüyüşü, Manhattan’ın ünlü Madison Caddesi’nden başlayarak, çeşitli dernek ve kuruluşlara ait tören araçlarının resmî geçişine sahne oldu. Bordo mavililerin yanı sıra Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi diğer Türk futbol takımları kalabalık taraftarlarıyla geçitte protokolü selamladı. Geçit töreninde, Türk Hava Yolları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ABD’deki Türk okullarının yanı sıra Azerbaycan ve KKTC başta olmak üzere Türk soydaş ve akraba topluluklar yer aldı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.