gazetemag tv

Netflix’in CEO’su Ted Sarandos “Minnoşlar” (Cuties) hakkında açıklamalarda bulundu

Çevrimiçi dizi/film platformu Netflix’in CEO’su Ted Sarandos, tanıtımı ve açıklamasıyla tüm dünyada tepkiye sebep olan filmi “Minnoşlar” (Cuties) hakkında açıklamalarda bulundu.

Netflix’in CEO’su Ted Sarandos, tanıtımı ve açıklamasıyla tüm dünyada tepkiye sebep olan filmi “Minnoşlar” (Cuties) hakkında açıklamalarda bulundu. Sarandos, “Minnoşlar” filminin Avrupa’da hiçbir tartışma olmadan beyazperdede gösterildiğini, 2020’nin ABD’sinde hikaye anlatımı sansürünün tartışılmasının şaşırtıcı olduğunu ifade etti.

Netflix’in “Minnoşlar” filmi Türkiye’de yayına girmeyecek

MIPCOM Online+ da konuşan Sarandos, filmin bu denli büyük bir tartışmaya neden olmasına şaşırdığını belirterek, filmin bazı ABD’liler tarafından çok yanlış anlaşıldığını ifade etti. Filmin iyi bir hikâyeye sahip olduğunu ve ABD’lilerin aşırı hassasiyet gösterdiğini düşünen Sarandos, “2020’de, ABD’de bir hikaye anlatımını sansürlemekle ilgili bir tartışma yapıyor olmamız biraz şaşırtıcı. Bu hikaye ve film, Sundance’te hiçbir tartışma olmaksızın oynadı ve başarılı oldu. Hiçbir tartışma olmadan Avrupa’da da vizyona girdi” dedi.

FİLM, TEXAS’TA MAHKEMELİK OLDU

Texas eyaletinde 23 Eylül’de yayınlanan iddianamede Netflix’in, “18 yaşından küçük, giyinik veya kısmen giyinik bir çocuğu cinsel organlarını ya da kasık bölgesini sergiler halde tasvir eden; ciddi, edebi, sanatsal, politik veya bilimsel bir değeri olmayan görsel materyalleri bilinçli olarak yayınladığı” öne sürülmüştü.

TÜRKİYE KÜTÜPHANESİNDEN KALDIRILDI

“Minnoşlar”(Cuties) filminin, eylül ayında gösterileceği Netflix için yapılan tanıtımı ve açıklaması tüm dünyada tepkilere sebep olmuştu. Netflix, filmin afişini ve açıklamasını değiştirmiş ve tepkilerin ardından bir özür yayımlamıştı.

Netflix’in özür açıklamasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) resmi yazıyla talepte bulunmuş, RTÜK, oy birliğiyle filmin kaldırılması gerektiğine karar vermişti. RTÜK’ün aldığı kararın ardından herhangi bir açıklama yapmayan Netflix, “Minnoşlar” (Cuties) filmini Türkiye’de kütüphanesinden kaldırmıştı.

YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler