Netflix de Coronavirus pandemisinden nasibini aldı

Dijital içerik platformu Netflix de Coronavirus pandemisinden nasibini aldı, platformun orijinal içeriklerinin sayısında geçen yıla göre %12 oranında düşüş görülüyor.

Sinema ve televizyon dünyası da pandemiden sert bir şekilde etkilendi. Gerçekleşemeyen ödül törenleri, çekimlerin iptal edilmesi, sağlık sorunları derken geçen yıl başlayan salgının yansımaları bu yıl görülmeye başlandı. Son olarak Netflix’in orijinal içeriklerinde yaşadığı düşüş, sektörde yaşanan krize yeniden dikkat çekti.

Popüler platform, 2020 yılının ocak ayından nisan ayına kadarki süreçte 180 orijinal içerik yayınlarken bu yıl, bu sayı 159’a düştü.

PANDEMİ ETKİLERİ BU YIL ORTAYA ÇIKTI

Sözcü’nün aktardığına göre Bloomberg, Netflix’in karantinalar ve kısıtlamalardan 2021 yılının ilk ve ikinci çeyreğinde fazlasıyla etkileneceğini belirtiyor. Platform, orijinal yapımları için hazırlıkları aylar öncesinden tamamladığı için salgının başladığı 2020 döneminde pek de bu sağlık krizinden etkilenmiş görünmüyordu; ancak üretim açısından geçen yılın büyük bir bölümünü hareketsiz geçiren platform bu yıl orijinal içerik açısından sıkıntılar yaşamaya başladı.

Dünyada en çok izlenen platformlardan biri olan Netflix, krizler yaşasa da çeşitli yapımlarla da adından bahsettirmeye devam ediyor. Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan Bridgerton, platformun en çok izlenen dizileri arasına girmeyi başardı.

Bridgerton, platformun en çok izlenen 5 dizisinden biri oldu.

Salgın nedeniyle evde daha çok vakit geçirildiği için platformun abone sayısında da ciddi artışlar yaşansa da 2020’nin üçüncü çeyreğinde bu artışlar bir hayli düşüyor. Analistler Netflix’in 3,3 milyon yeni aboneye sahip olmasını beklerken, platform 2,2 milyon yeni abone bildirdi.

Yayın dünyasında bir zamanlar neredeyse rakipsiz sayılan platformun karşısına Amazon Prime, Disney Plus, HBO Max gibi yeni rakiplerin gelmesi çevrimiçi ekranlar arasındaki yarışı da kızıştırdı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.