Neden esneriz?

Esnemenin, evrimsel olarak bir sosyal grubun davranışlarını eş zamanlı kılmaya yaradığına inanılıyor.

Esnemenin, herkesin ayna anda uyumasını sağlayan bir sinyal işlevi gördüğü düşünülüyor. Böylece ertesi gün grup üyeleri çok daha verimli çalışabiliyor.

Esnemenin grup içinde yayılması, herkeste aynı dikkat seviyesinin gelişmesini, böylece herhangi bir tehlikeye karşı daha uyanık olmayı sağlıyor. Esneme beyni aşırı ısınmaktan da koruyor. Çenenin iyice açılması, kanın kafatasında dolaşımını sağlayıp fazla ısıyı dağıtıyor.

Esneme sırasında alınan derin nefesle sinüslere dolan hava beyni serinletir. Vücut ısısı uykudan önce ve sonra biraz yükselmesi o anlarda esnememizin nedeni olabilir.

Araştırmalara göre, sıkılıp dikkatimiz dağıldığında beyni biraz serinleterek dikkat, yoğunlaştırmayı sağlamak için esniyor olabiliriz. Ayrıca bebeklerde esnemenin akciğerlerinin gelişmesine yardımcı olduğu düşünülmekte.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.