NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Kara, deniz ve hava güçlerini harekete geçirdik

Kuzey Atlantik Konseyi (NATO) Devlet Başkanları ile Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları hakkında düzenlenen toplantı sona erdi. Toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Stoltenberg yaptığı açıklamada “Kara, deniz ve hava güçlerini harekete geçirdik” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını görüşmek üzere NATO Liderleri Olağanüstü Sanal Zirvesi düzenlendi. Toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamalarda bulundu. Stoltenberg yaptığı açıklamada, “Bu hata yüzünden Rusya büyük bir bedel ödeyecek” dedi.

Stoltenberg’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Bu hata yüzünden Rusya bedel ödeyecek. Burada daha fazlasını yapmak için hazır olmalıyız. Biz de bedel ödeyebiliriz, ona rağmen yapmalıyız çünkü uzun bir süreç bu. Rus vatandaşlarına çağrım; Bu Rusya’yı dünyada daha saygın hale getirmeyecek, çocuklarınız için daha güvenli hale getirmeyecek. NATO karşılık gücü unsurlarını, karada denizde faal hala getiriyoruz. Müttefiklerimiz binlerce askeri ittifakın Doğu kanadına gönderdi.

“UKRAYNA’YA DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Biz her müttefiki korumak için her şeyi yapmaya hazırız. Bugün, liderler ayrıca Ukrayna’ya desteğimizi sürdürmemiz konusunda mutabık kaldı. Gürcistan, Moldova ve Bosna Hersek gibi ülkelere daha fazla destek vermeliyiz. Kendi özgür iradeleriyle seçtikleri yolu desteklemeliyiz. Güçlü bir trans atlantik bağı olmadan Avrupa güvende olamaz.

NATO’DAN UKRAYNA’YA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Stoltenberg, ittikfakın Ukrayna’ya hava savunma sistemi dahil olmak üzere daha fazla silah vereceğini söyledi.

UKRAYNA HÜKÜMETİ NE KADAR DAYANABİLİR?

Şu anda gördüğümüz tam teşekküllü bir işgal. Havadan, karadan ve denizden saldırı yapıyorlar. Şu anda Kiev’e yaklaştıklarını görüyoruz. Aynı zamanda verilen mesajları duyuyoruz. Bunlar ciddi şekilde amaçlarının hükümeti değiştirmek yönünde olduğunu gösteriyor. Durumu yakından takip ediyoruz ancak hala akışkan bir durum olduğunu söyleyebilirim. Ukrayna güçleri cesurca savaşıyor ve aslında işgal eden Rus güçleri üstünde ciddi hasarlar yarattılar. Ancak akışkan bir durum ve sürekli değişiyor.

NATO’DAN ORTAK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı NATO Zirvesi’nin ardından ortak açıklama yapıldı. Açıklamada Putin’in Ukrayna’ya saldırı kararının korkunç bir stratejik hata olduğu belirtilerek ‘Ukrayna’nın demokratik yollarla seçilmiş devlet başkanı, parlamentosu ve hükümeti ile vatanlarını savunan cesur Ukrayna halkının yanındayız’ denildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.