Naci Görür’den korkutan İstanbul depremi uyarısı

Türkiye, 6. Şubat sabahına büyük bir afetle uyandı. Kahramanmaraş’ta art arda meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük depremde can kaybı sayısı 14 bini aşarken Prof. Dr. Naci Görür’ün İstanbul açıklaması korkuttu. ”İstanbul’da durum hiç iyi değil” diyen Naci Görür, ”Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum. İstanbul’da en fazla 7.5 bekliyoruz. İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur.” sözleriyle uyardı.

Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7 ve Elbistan’da 7,6 şiddetinde meydana gelen iki büyük depremin 10 ilde yarattığı yıkımın 3’üncü gününde can kaybı sayısı 6 bine dayandı. Afetin vurduğu illerde OHAL ilan edildi. Maraş merkezli deprem için 2020 yılında ve afetten üç gün önce uyarıda bulunan NATO Bilim Ödülü sahibi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için kritik uyarı yaptı.

“ZAMAN GELMEKTE, 7.5 BEKLİYORUZ”
İstanbul’da hasarın daha fazla olacağını belirten Prof. Dr. Naci Görür “İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor. Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum. Ancak Maraş depremi beklediğimiz Marmara depreminden daha büyük. İstanbul’da en fazla 7.5 bekliyoruz. İstanbul’da daha küçük deprem beklememize rağmen, İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur. Diğer yandan Maraş’ta da hasarın epey fazla olacağını üzülerek tahmin ediyorum, inşallah yanılırım ama açıklanınca göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.