gazetemag tv

Müzik sektörünün sorunlarını çözmek için Meclis’e verilen önerge, AK Parti ile MHP’nin oyları ile reddedildi

İYİ Parti’nin özellikle pandemi döneminde büyük sıkıntılar yaşayan müzik sektörü temsilcilerinin sorunlarını çözmek için Meclis’e verdiği önerge, AK Parti ile MHP’nin oyları ile reddedildi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, ‘müzik sektörünün sorunları ve sektör çalışanlarının taleplerine kapsayıcı çözümler bulunması’ için Meclis’e araştırma önergesi verdi.

İYİ Parti Meclis Grubu Türkkan’ın verdiği önergenin, daha sonra AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildiğini duyurdu.

Önergenin gerekçesinde şöyle denildi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı, 1 Temmuz itibariyle hayata geçecek normalleşme kararları çerçevesinde müzik yasağı saat 24.00 olarak belirlenmiştir. Salgın sürecinin bedelini en ağır şekilde ödeyen müzik ve eğlence sektörü, normalleşme döneminde ayakta kalabilmek için destek beklerken, bahse konu yasaklar sektör çalışanlarının umutlarını ortadan kaldırmaktadır.

“MÜZİK YASAĞI BİLE…”

Müzik sektörü bu yasakların temel sebebinin, ‘salgını fırsat bilerek farklı yaşam tarzlarının baskılanması’ olarak görmektedir. Kamuoyunda bütün yasak ve sınırlamaların kaldırılması beklenirken, müzik yasağının 24.00 olarak belirlenmesi yalnızca eğlence ve müzik sektörünün sorunlarını derinleştirmekle kalmamakta, aynı zamanda iktidarın kültür ve sanat faaliyetlerinin toplumu dönüştürücü etkisinden ne denli endişe ettiğini açıkça ortaya koymaktadır.

“ARAŞTIRMA ZARURETİ HASIL OLDU”

İktidarın salgın boyunca benimsemiş olduğu toplumu kutuplaştıran, paydaşlar arasında nefret duvarları ören, ayrıştıran, ötekileştiren söylem ve politikaları telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

Tüm bu hususlar ışığında, müzik sektöründeki sorunların araştırılması ve sektör çalışanlarının taleplerine kapsayıcı çözümler üretilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını talep etme zarureti hasıl olmuştur.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.