Murat Dalkılıç o davayı kazandı

Ünlü şair Cezmi Ersöz’ün, 1997’de yayınlanan “Kırk Yılda Bir Gibisin” kitabının adını izinsiz olarak şarkı sözünde kullandığı gerekçesiyle Murat Dalkılıç’a açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme Dalkılıç’ın itirazını haklı buldu.

Cezmi Ersöz, Nilgün Marmara’ya ithaf ettiği “Kırk Yılda Bir Gibisin” kitabının adının, Murat Dalkılıç tarafından şarkı sözü olarak kullanıldığı ve bunun kendisinden izin alınmadan yapıldığını söyleyerek ünlü şarkıcıya dava açmıştı. Ersöz, “Haklarımın kazanımı için maddi ve manevi tazminat davası açtık. Çünkü o, arkadaşım Nilgün Marmara’ya ithafen yazılmış bir kitaptır ve çok büyük bir anısı vardır. Bu çok ucuz bir fikir hırsızlığıdır” demişti.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sanat Hakları Bürosu’nca incelenen dava, geçtiğimiz gün karara bağlandı. Mahkeme, şarkıyı eşi Merve Boluğur için yazdığını ve hiçbir yerden alıntı yapmadığını söyleyen Dalkılıç’ı haklı buldu. Ünlü şarkıcının avukatı Tolga Yurda, kararın açıklanmasının ardından şu açıklamayı yaptı: “Bu yersiz şikayet, hukuki dayanaktan yoksun bulundu. Murat Dalkılıç hakkında eleştiri sınırını aşan Cezmi Ersoz hakkında tüm yasal haklarımızı kullanacağız.” Hürriyet

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.