Moskova yönetimi, ABD’yi Rusya’nın içişlerine müdahale etmekle suçladı

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın Vladimir Putin’le ilgili yayınladığı belgesel, Rusya’da binlerce kişiyi sokağa döktü. Kremlin, gözaltında bulunan Navalnıy’ın serbest bırakılması için yapılan protestolardan ABD’yi sorumlu tuttu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başlamasının ardından merak edilen ABD-Rusya ilişkilerinde ilk kriz yaşandı. Moskova’daki ABD Büyükelçiliği’nin Navalnıy protestoları için vatandaşlarına yaptığı uyarılar, Rusya tarafından “içişlerine müdahale” olarak lansedildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, konuyla ile ilgili ABD’li diplomatlardan izahat istediklerini söyledi.

KREMLİN SÖZCÜSÜ PESKOV: İÇİŞLERİMİZE MÜDAHALE SÖZ KONUSU

Kremlin, Rusya’da gözaltında bulunan muhalif figür Aleksey Navalni’nin serbest bırakılması isteyen Navalni destekçilerinin protestolara başlamasında ABD’yi sorumlu tuttu. ​Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, Rus haber ajansına verdiği röportajda Navalni destekçilerinin sokağa dökülmesine ilişkin, “Elbette bu eylemler uygunsuz. Ve tabii ki dolaylı olarak, iç işlerimizde kesinlikle bir müdahale söz konusudur” açıklamalarına yer verdi.

ABD’Lİ DİPLOMATLARDAN İZAHAT İSTENDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da dün erken saatlerde Moskova’daki ABD Büyükelçiliği’nin Amerikan vatandaşlarına Navalni destekçileri tarafından gerçekleştirilen protestoların gerçekleştiği lokasyonlarda bulunmaması gerektiği yönünde uyarının içişlerine müdahale olduğunu ifade etti. Zakharova, ABD’li diplomatlardan izahat istediklerini de sözlerine ekledi.

NAVALNY’NİN TUTUKLANMASINA PROTESTO

Rusya’nın Krasnoyarsk, St Petersburg, Tomsk, Vladivostok ve Omsk kentlerinde, Navalni destekçilerinin çağrısı üzerine gözaltında bulunan Aleksey Navalni’nin serbest bırakılmasını isteyen eylemciler, protesto düzenledi. Başkent Moskova’daki gösteride binlerce kişi yer aldı. Polisin göstericilere yönelik zaman zaman sert müdahalelerde bulunurken, ülke çapındaki gösterilerde çok sayıda kişi de gözaltına alınmıştı.

NAVALNIY’IN ‘RÜŞVET’ BELGESELİ RUSYA’YI KARIŞTIRDI

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ilgili yayınladığı belgesel Rusya’yı karıştırdı. Binlerce insan sokaklara inerek protesto düzenledi.

BELGESEL 80 MİLYON İZLENDİ

Hapse girdikten sonra YouTube kanalından Navalnıy’ın ekibi tarafından yayımlanan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresini hedef alan “Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi” isimli videonun izlenme sayısı 80 milyona yaklaştı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.